Jasan - sušení

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Tomaso
Příspěvky: 2
Registrován: 15 lis 2023, 16:34

Jasan - sušení

Příspěvek od Tomaso »

Zdravím Vás zde na fóru.
Začínám jako hobby pracovat s dřevem. Postupně dovybavuji dílnu. Nasávám informace, toto fórum mám přečtené do posledního příspěvku několikrát, takže vím, že se na toto téma zde už diskutovalo a spousta toho lze i nalézt na google. Spíš mi jde o Vaše názory, zkušenosti atd.
Pořídil jsem cca 0,5 m3 jasan. fošen, 50mm tloušťky. 6 let v hráni, poté 1 rok v suchým studeným skladu. Nyní měřená vlhkost 10 - 12 procent. No a co teď, hnát se s tím na dosušení do sušárny? Co kdybych to přemístil do vytápěného interiéru, klidně na x měsíců, klidně rok. Nikam nespěchám, vyrábět z toho budu pouze pro sebe. Vaše názory? Doschne to třeba na 8 - 9 procent? Budu z toho poté lepit spárovky na police, stůl, atd. Je tedy lepší nakrájet ty fošny už na lamely, tak dát s rezervama na zakrácení a hoblovaní aklimatizovat do interiéru, nebo nechat v kuse a pořezat až potom.
Chápu, že mě nejspíš poženete do sušárny, nebo ať si pro začátek koupím spárovku. Z toho bych ale neměl takovou radost.
Máte někdo zkušenost s tímto postupem?
Díky
ringo
Příspěvky: 10
Registrován: 08 led 2015, 19:49

Re: Jasan - sušení

Příspěvek od ringo »

Dobrý den,
pokud vás netlačí čas tak bych zvolil postup co jste si navrhnul jako poslední a sice materiál přemístit do vytápěného interiéru. Tam se dřevo samo dostane na vlhkost kterou by nakonec měl mít i vámi vyrobený nábytek. Dosušit z 12 na 8% odhaduji v teď topné sezóně tak na 2-3 měsíce. Takže za mě, je to pro vás ta nejvýhodnější varianta. Stejně pokud by jste přijel s 0,5 m3 k někomu do sušárny tak by vás buďto vyhodil, protože je toho málo a nebo by to sušil společně s materiálem, který by měl určitě i vyšší vlhkost než těch 10-12% a váš materiál by byl přesušený.
Co se týče sušení celých fošen nebo už nařezaných lamel, tak sušení již nařezaných lamel má výhodu v tom, že se celý proces sušení trochu urychlí.
Pokud bude sušit fošny, bude to trvat déle, ale zase můžete v průběhu sušení přemýšlet o vašem projektu a poté si fošny rozřezat dle momentální potřeby.
Tomaso
Příspěvky: 2
Registrován: 15 lis 2023, 16:34

Re: Jasan - sušení

Příspěvek od Tomaso »

Děkuji za názor. Zkusím to tedy takto udělat. Část pořežu, část nechám v celku a budu pozorovat a měřit vlhkost. Alespoň budu mít celou zimu si projekt pořádně promyslet. A z jara se do toho pustím.
Hezký večer.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 60 hostů