Mazanie vnútorných časti píli

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Bzuk1980
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2021, 08:01

Mazanie vnútorných časti píli

Příspěvek od Bzuk1980 »

Potreboval by som poradiť akým mazivom mažete vnútorné časti píly ktoré sú vyskvené prachu z pílenia.
Hlavne ide o hladené tyče ložiská po ktorých chodia závitové tyče.

Čo som hľadal tak som našiel len toto
https://www.loziskaelm.sk/e-shop/oks-67 ... rostredie/
mensikd
Příspěvky: 15
Registrován: 22 dub 2014, 18:31

Re: Mazanie vnútorných časti píli

Příspěvek od mensikd »

Zdravím,
zkouším teflon (Loctite LB 8192, resp. WD-40 Dry Lube). Uvidíme, zatím OK :).

David.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Mazanie vnútorných časti píli

Příspěvek od witt »

No a není nějaké staré truhlářské moudro, že stavěcí mechanismy se na dřeobráběcích strojích nemažou? Respektive, že dokud se to nenamaže, tak se nikam nic nenalepí a tím pádem ani nezasekne či nestrhne? A jelikož dřevěná pilina není abrazivní, tak ničemu nevadí? A teď se fakt ptám.

Osobně spíš mechanismy čistím stlačeným vzduchem. Když nějaká čast při manipulaci vrže, tak tam fouknu trochu práškového grafitu (ten na vložky zámků). Nic "mokrého" bych tam nedával.

Ložiska samozřejmě namazaná a zakrytovaná (plastem).
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Mazanie vnútorných časti píli

Příspěvek od Hans »

Kdysi jsem se na tohle ptal jednoho Felderovic servisáka. Ten mně řekl, že nejlíp je nakonec dát tam obyčejnou vazelínu. Tak jsem to opatlal, udělal pár chodů tam a zpět, no... a od té doby se tím vůbec nezabývám. Pilinami to asi obalené bude, ale nezdá se, že by to dělalo problém.

Nasucho bych to ale asi neprovozoval. Ty trapézy budou asi jen válcované, určitě ne broušené, takže byse to opotřebovávalo. Ale piliny asi v klidu uhnou z cesty...

V případě vodicích (nezávitových) tyčí by tam měla být stírátka.

Kdybyste chtěl být důsledný, tak existují takové plechové pružiny, které se dají dát okolo šroubovice - většinou je to k vidění třeba na kovosoustruzích na závitové tyči vpředu. Určitě to jde koupit někde zvlášť a snad byste to tam nějak přimontoval. Ale nejspíš to bude zbytečné, ty mechanismy se nehýbou tak často, aby mohlo dojít k nějakému podstatnému ošoupání.


Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 99 hostů