Napadnute rezivo

Vše co se týká truhlářského řemesla.
juros1
Příspěvky: 16
Registrován: 12 črc 2021, 22:18

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od juros1 »

Mam to hotove, ponaucenie je ze si treba to drevo odkornit vzdy este pred ulozenim. Malo napadnute forsne isli obojrucnym nozom, tie kde kora drzala az prilis alebo tam boli dierky po cervotoci v beli isli ponornou pilou az na jadrove drevo. Takto jednak zaberie menej miesta v regali, jednak nema clovek tolko napadaneho bordelu v dielni ale najma zisti ci ma to drevo napadnute a hlavne ci tie potvory este ziju alebo nie.

Verim ze tesarikov som sa zbavil, ti boli ocividne len pod korou, dalej do dreva sa tlacili minimalne, nasli sme este aj dost husenic, cize lepsie spravit to neskoro ako vobec. Pri cervotoci by som taky optimista nebol, tam mi urcite nejaki zostali, najma v dube, aj ked som sa zbavoval napadnutych casti forsien. Kazdopadne moja prvotna obava ze to drevo uz bude prakticky nepouzitelne sa nenaplnila, budem to sledovat a najma dub sa posnazim cim skor minut a ak to finalna aplikacia dovoli, tak ho uz opracovane osetrim chemiou na napadnute drevo pre istotu.

Dakujem vsetkym za rady!
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Napadnute rezivo

Příspěvek od witt »

Tesařík se bez kůry nevrátí, ale s tím červotočem to může být horší. Možná by stálo za to dřevo naopak ošetřit rovnou a nechat pár let v klidu. Pokud bude ošetřené, tak noví brouci nepřijdou a staří pomřou při snaze prokousat se na povrch. Při zpracování se pak ošetřená vrstva odhobluje. Otázkou je, jak dlouho čekat, protože rozptyl ve vývojovém cyklu může být velký.
Jo a pokud je to "malé", tak to ještě nutně nemusí znamenat, že to je červotoč. Jsou i malé druhy tesaříků a ti se do vysychajícího dřeva nevracejí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 73 hostů