Staření dřeva

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Staření dřeva

Příspěvek od witt »

Máte někdo nějaké tipy, jak zestařovat dřevo? Respektive, jak urychlit jeho povrchovou oxidaci? Cílem je vyrobit "starý" nábytek z nového dřeva. Něco jako, když vezmete ohoblované prkno, které se 50 let válelo na půdě, omete ho smetáčkem, lehce přebrousíte špínu a napustíte fermeží.

K čemu jsem zatím ve svých teoretických úvahách došel:
* Mohlo by to jít s pomocí silného zdroje sálavého tepla. Nevím, jak to ale relizovat a vyladit teplotu, aby nedošlo k zuhelnatění povrchu. Zkoušel jsem to opalovací pistolí a výsledek je značne nehomogení - některé části krásně tmavnou - získají medovou barvu, jiné dlouho nereagují a pak se ve vteřině spálí.
* Napadlo mě UV záření. Nezkoušel jste někdo horské sluníčko?
* Co dřevo nejdříve napustit např. olejem a na ten pak působit teplem či UV zářením?
* Co dřevo něčím chemicky pošťrouchnout, třeba louhem? Působením hydroxidu dřevo tmavne, ale po neutralizaci se barva zase víceméně vrátí. Netuším, zda lze dřevo jen opláchnout a vynechat neutralizaci.

Pak je možnost starý povrch nějak imitovat. To se mi částečně daří za použití rozředěných lihových mořidel - jen slabý odstín, nanést několik vrstev, mezi vrstvami brousit, případně kartáčovat (jemný kartáč P320). Tohle se ale dá praktikovat jen na skříni rozložené na prvočinitele. Mořidlo také dost stírá rozdíl mezi světlými a tmavými léty, dřevo pak ztrácí kresbu - nebo to dělám nějak blbě? Housle jsou třeba pěkně prokreslené a mořené jsou. Teď jsem ve špajzu objevil polici, na kterou kdysi vytekla nějaká zkvašená šťáva - udělalo to celkem pěkný povrch, navíc mě přejvapilo, že se to vpilo hodně do hloubky (mořidlo mi zůstává jen u povrchu a lze ho snadno obrousit, pigment je moc velký a nedoputuje daleko).

Budu vděčný za jakékoliv zkušenosti.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Staření dřeva

Příspěvek od witt »

Fakt nikdo neopravujete starý nábytek sežraný červotoči?
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Staření dřeva

Příspěvek od Modřín »

Onehdá sem taky měl ambice se tohle naučit, ale vzdal sem to. Koukal sem na videa od profi restaurátorů a za a), když pán potřebuje něco vysadit nebo nahradit nějaký díl, tak vytasí ze zásob rozpadlých starých kusů nějaké staré dřevo, které tu patinu v zásadě má. Mají sbírku starých kusů dýh, a různá dřeva z toho, co zachránit nešlo. Zbytek se dotónuje barvama, které ovšem pán uměl správně smíchat, převrstvit a rozředit, aby trefil vzhled co nejpodobnější okolí. To byl ten moment, kdy sem si řekl že tohle fakt dělat nechci, protože to určitě vyžaduje hodně zkušeností a fakt oko na ty barvy. Z výkladu co k tomu dával jasně vyplývá, že ta úprava odstínu se dělá takhle a až když ta barva sedí (před tím se ještě zaplní póry), tak se dělá politůra nebo lak nebo něco.

Na druhou stranu mi přijde, že na hodně zrestaurovaných kusech, které sem díky svému postižení ručníma nástrojema a tradiční truhlařinou prozkoumal, tak hodně selhává řemeslné provedení těch oprav. Hlavně vypadá v kontrastu s tím hoblovaným povrchem příšerně, jak to je přebroušený, protože na originálu je povrch hoblíkem nebo škrabkou a ty okrouhlý pohyby moderního broušení, vedle toho bijou do očí. A zjevně se někdo nestydí to takhle opravit. Taky sem tedy viděl kazetový dveře, kde někdo netušil, že když chce ty panely natřít, tak že se musí natřít celý, jinak to bude v rámu vidět, až se bude dřevo hejbat, takže je tam utržená nějaká selská barva a pak vidět dřevo. A to se asi dneska všechno nějak vsákne :D

To UV záření by mohlo fungovat. Třeba u třešně by to mohlo fungovat super, ta je na to citlivá, ale bude se to muset rovnoměrně otáčet, jinak tam můžou vzniknout dost legrační stíny.
witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Staření dřeva

Příspěvek od witt »

Přes to "barvení" jsem na to původně šel (a vlastně to zkouším stále) - ale není to ono. Z modelářství mám nějaké povědomí o barevných filtrech, stínování, zesvětlování ploch atd., ale na dřevě mi to s mořidly nějak nefunguje. Možná mořidlo není úplně to pravé.
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Staření dřeva

Příspěvek od Modřín »

To co sem viděl já nebylo mořidlem. Pán to barvil normálně minerálníma pigmentama. Pamatoval sem si to špatně, barvilo se to až po zaplnění. Pokud vládneš anglicky, tak to video máš tady: https://www.youtube.com/watch?v=bAKpxxeAjzs&t=389s
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 97 hostů