Šablona na ozuby

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Šablona na ozuby

Příspěvek od jardako »

witt
Příspěvky: 240
Registrován: 19 dub 2020, 12:18

Re: Šablona na ozuby

Příspěvek od witt »

Poněkud mě v tom videu překvapuje, jak to jde lehce do sebe. Ozuby se snažím dělat víc na těsno, aby to drželo i bez lepidla (i když je lepím).
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Šablona na ozuby

Příspěvek od jardako »

No ono by se to mělo řezat maličko šikmo, aby to na začátku šlo lehce a ke konci se to tam muselo nacpat, a tím to pak drží ... to se frézou asi neudělá?

Každopádně mně ta šablona přijde pěkná a kdyby nebyla tak drahá, tak už jsem ji objednal na vyzkoušení ...
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Šablona na ozuby

Příspěvek od Hans »

Tahle šablona je konstrukčně stará nejmíň třicet let, ozuby na ní frézoval už Norm Abram ve svym pořadu. Zahlídl jsem ji celkem běžně i u číňanů za zlomek ceny. Dají se k tomu dohledat i srovnávací recenze.

Stran šikmých řezů, no... já to slyšim prvně a moc se mi to nezdá, ale třeba se pletu. Nicméně dosud jsem viděl jen to, že si třeba někdo zespodu těch rybích kostí srazil hranku. Jinak je ale nežádoucí, aby nahoře bylo větší sevření dole. To má do sebe jít natěsno.

Samotná vůle by mohla jít štelovat mírou vysunutí šikmé frézy.


Hans
Modřín
Příspěvky: 103
Registrován: 11 lis 2019, 08:19

Re: Šablona na ozuby

Příspěvek od Modřín »

jardako píše: 18 říj 2021, 00:06 No ono by se to mělo řezat maličko šikmo, aby to na začátku šlo lehce a ke konci se to tam muselo nacpat, a tím to pak drží ... to se frézou asi neudělá?

Každopádně mně ta šablona přijde pěkná a kdyby nebyla tak drahá, tak už jsem ji objednal na vyzkoušení ...
Řezat malinko šikmo to může někdo, kdo se bojí, aby to dal vůbec dohromady, ale bude mu to držet jenom na lepidle, protože to jednoduše popírá mechanickou pevnost toho cinkového spoje. Malinko šikmo, se to dělá u svlaků, kde je prostě na tu délku moc velká frikce, kdyby to bylo rovně.

Myslím, že když se to chce někdo naučit, tak si za čtvrtinu těch peněz může koupit celkem luxusní pilu, protože tou se to řeže přeci jen líp, aby se s tím nemusel od začátku tolik prát.
jardako
Příspěvky: 349
Registrován: 08 dub 2020, 06:20

Re: Šablona na ozuby

Příspěvek od jardako »

O tom mírně šikmém říznutí (jen na šířku rysky) nám říkal v truhlářské škole zkušený pan mistr, který se učil ještě od starých mistrů řemesla. Není to tak, že by tam byla škvírka. Jen se to pak lépe dá do sebe, i když to je natěsno a drží to celkem fest i bez lepidla (které se pak samozřejmě použije).
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 77 hostů