Spínání odsávání

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Spínání odsávání

Příspěvek od Danidos »

Zdravím a přeji pěkný den.

Jsem zde nový a na úvod mám dotaz na odsávání.

Poradí mi někdo, jak řešit u centrálního odsávání, aby se zapnulo a vypnulo automaticky jen při řezání/broušení (tedy zapne se při spoštění pily a vypne třeba š vteřiny po vypnutí pily).
Moje představa je aby to fungovalo jako průmyslový vysavač, přepnutý do příslušného režimu.
Mám menší dílnu pro radost a nebaví mě "přepíchávat" z pily do pokosky a pod. (musí se přehodit jak hadice, tak i kabel do vysavače)....
Zatím mám hobby zařízení pilu BOSCH GTS 10, pokos BOSCH GCM 12, nějakou tu brusku a chci si ještě pořídit protahovačku a listovou pilu, takže přehazování by už potom byla vyloženě pakárna.

Odsávání chci pořídit něco normálního. Vzhledem k účelu dílny se mi nechce kupovat profi odsávání za několik desítek tisíc.


Za každou radu předem díky.
Daniel
Bzuk1980
Příspěvky: 32
Registrován: 13 srp 2021, 08:01

Re: Spínání odsávání

Příspěvek od Bzuk1980 »

Odsávanie má magnetický vypínač alebo nie ?

Ak nemá tak najjednoduchšie riešenie je asi toto
https://www.alza.sk/emos-dialkovo-ovlad ... 583520.htm
Dovla
Příspěvky: 64
Registrován: 21 dub 2020, 06:20

Re: Spínání odsávání

Příspěvek od Dovla »

Danidos píše: 08 říj 2021, 11:58
Odsávání chci pořídit něco normálního. Vzhledem k účelu dílny se mi nechce kupovat profi odsávání za několik desítek tisíc.
Ale na druhej strane treba myslieť aj na dostatočný výkon a podtlak centrálneho odsávania, ak na ňom bude napichnutých viacero zariadení. S každým navyše metrom hadice /trubky/ klesá zvyčajne aj odsávací výkon. A to už nehovorím ak sú na ceste aj nejaké klapky, čo vo vašom prípade bude určite nutné.Už len také odsávanie z preťahovačky potrebuje riadny sací výkon a podtlak, ak nechcete aby ostávali hobliny v hadici.
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Re: Spínání odsávání

Příspěvek od Danidos »

Děkuji za rady.

Odsávání bych dal do středu aby vzdálenosti byly co nejmenší.

Ve vysavači musí být něco, co “pozná že se zvýšil průtok proudu” a sepne zásuvku. Myslel jsem tedy že bude existovat ěco podobného v sofistikované verzi. U Conrada jsem našel podobně fungující prodlužovák, ale cestou bastlení se nechci vydávat.

Začínám uvažovat že koupím vic vysavčů s vysokým sacím výkonem a každý stroj bude mít svůj vysavač. :-)

Jak to mají řešené ve větších dílnách?
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Spínání odsávání

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

Felder na to cosi prodává, ale je to poměrně drahé.

Myšlenka co stroj, to odsavač však není mimo. Viděl jsem dílnu, kde to tak pán měl. Ono na pokosku stejně potřebujete vysavač, běžný odtah tam moc platný nebude. To samé malá stolní pilka a v podstatě i malá pásovka. No a takovéhle malé vysavače seženete u číňana všechny dohromady za míň, než byste udělal centrální rozvod potrubí a spínání. Jediné, kde je vysavač nevhodný, je hoblovka, tam se hraje hlavně na objem a až pak na podtlak (nebrat doslova, má to své limity). Ale většinou hoblujete v dávkách, tak tam zas tak hrozné nebude zapnout si to ručně, když to bude stát hned vedle.


Hans
jbubik
Příspěvky: 158
Registrován: 22 dub 2020, 18:56

Re: Spínání odsávání

Příspěvek od jbubik »

Danidos píše: 08 říj 2021, 18:53 Jak to mají řešené ve větších dílnách?
I ve větších dílnách bývají odsávání samostatná pro každý stroj, je to jednoduché a levné řešení, protože se volí ke každému stroji výkonově odpovídající odsavač.
Pokud bývá centrální rozvod a odsavač je spínán automaticky, pak je napájecí přívod každého stroje osazen proudovou cívkou, která snímá nárůst proudu a informaci předává řídící programovatelné jednotce. Takové jednotky vyrábí třeba německý Ziehl (to je to, co má v sortimentu Felder), na takové jednotce se dá nastavit zpoždění při rozběhu i doběhu a ty sofistikovatelnější i umí řídit odprašovače. Pokud jsou vzduchové klapky, umí jednotka řídit i ty. Je to ale drahá legrace, byť se to dá pořídit o trochu levněji, než u Felderu.
Mimochodem u vysavačů je podobný byť výrazně jednodušší systém - snímač proudu sepne polovodičové relé........
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 109 hostů