Odsavačka Proma OP-1500

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od ivoch »

Domníváte se, že tato odsávačka je dostatečná jako centrální jednotka pro odtah k více strojům a rozvodům? Utáhne to?

https://www.promacz.cz/odsavac-prachu-proma-op1500.html
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

co přesně znamená centrální a k více strojům? Pokud by to mělo současně odsávat víc než jeden stroj, pak určitě ne. Tenhle odtah jsem kdysi měl (akorát s jinou nálepkou) a vím jistě, že to dobře odtáhne jen jeden stroj. Ne nadarmo je to na kolečkách - jezdí se s tim v dílně od stroje ke stroji.

Pokud se týká centrálu, pak je problém tlaková ztráta, kterou tohle moc dobře nepřekonává. Viděl bych to max. na pět metrů hladkýho nepříliš nebo jen pozvolně zahnutýho potrubí v původním, příp. jen zvolna se zmenšujícím průměru.


Hans
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od ivoch »

Pojede vždy jen jeden stroj. Jde mi o to, zda si mohu po dílně udělat rozvody odtahu. Délka cca 8 metrů a 5 odboček ke strojům.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od Hans »

Hmmm, těch osm metrů je dost. Ale kdyby se dal odsavač doprostřed délky, mohlo by to být ok. Ovšem pozor - odbočky na obě trasy ne téčkem, ale kalhotkovým dílem a pozvolný oblouky. Totéž pro napojovací odbočky. Tedy v té 150ce či co to mělo za průměr na sání (tu jejich rozdvojku zahodit). Pokud na trase někde vychází velký ohyb a je přibližně uprostřed délky, pak dát odsavač právě místo toho ohybu.

Dále bych volil takový uspořádání dílny, aby byly zdroje největších hoblin/největšího objemu hmoty na nejbližších odbočkách. Jinak mohou hobliny zůstávat ležet na dně potrubí, což vede k ucpávání. Občas je dobrý odbočku na chvíli úplně otevřít a nechat potrubí vyluftovat, dokud to šustí.

Hned po nákupu doporučuju vystříhat pryč ten plechovej kříž, co to má na vstupu. Je leda k vzteku, protože pustí jen piliny, ale běžný hobliny ho okamžitě ucpou. Ta železná vrtule nějakej ten vyraženej suk v pohodě vydrží.

Přemýšlím ještě o těch ohybech - lepší by byl odsavač, co má sání svisle nahoru. Buď tento upravit (neměl by být problém, jen se musí vyřešit uchycení, ložiska snad budou ok) anebo prostě koupit vhodnější model.

Kde to jde, vyvarovat se harmonikovýmu potrubí. Nejlíp hladký stěny. Někdo to dělá z HTček, ale vzduchařský potrubí není drahý a přijde mi lepší, protože uzemňuje. Stačí obyčejný spiro, tvarovky se prodávají i těsněný s gumou. Plast je přeci jen dielektrikum a nějaký obalování drátem v podstatě nic neřeší.

Hans
PetrK
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2021, 12:58

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od PetrK »

Zdravím všechny na tomto fóru.
Toto je můj první příspěvek. Byl jsem zatím jen jako čtenář tohoto fóra. Práci se dřevem mám jen jako hobby. Nedávno jsem vyměnil svou prvni hoblovku, 280mm šířka a délka stolů necelých 1300, za větší celolitinovou starou 400 s délkou stolů 2010 a zjistil jsem že odsávání nestačí. Mám Promu op-750. Myslíte že toto op-1500 a jemu podobné, jen s jinou nálepkou, už bude dostačující? Díky
Danidos
Příspěvky: 16
Registrován: 05 říj 2021, 20:53

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od Danidos »

Toto jsem řešil také.

Kromě výkonu a jeho ztráty jsem ještě navíc řešil automatické sepnutí odsávání společně se sepnutím stroje a automatické vypnutí.
Nedokázal jsem to vyřešit a to mi dost vadilo. Nakonec jsem takovéto odsávání dal k hoblovce.
K ostatním jsem nakoupil vysavače Bosch GAS 12-25. U každého mám jeden a jsem spokojený.
Do tohoto vysavače se dá dát jakýkoliv igelitový pytel a výkon je dobrý. Dá se koupit zhruba za 4 000 bez DPH, takže cena srovnatelná.
Navíc když potřebuji vysát auto, zazimovat bazén, vzít třeba kapexku mimo dílnu a podobně, prostě jeden z nich vezmu a jdu…..
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od ivoch »

PetrK: Nu já se OP-1500 zbavil. K malé hoblovce dobrý, ale i na ní se mi ucpávalo sání (měl jsem tehdy hoblovku 260mm). Bylo to velmi otravné. Také mi na ní vadilo, že je určená jako odsávání jednoho stroje a také, že má malý pytel na odpad. Tedy popřemýšlej, jak budeš odsávat další stroje, jestli je máš. Na to OP-1500 rozhodně stačit nebude. Hlavně bacha na to ucpávání - při šířce hoblování 400mm se to bude ucpávat pořád.
PetrK
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2021, 12:58

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od PetrK »

To odsávání by bylo jak pro tu srovnávačku tak pro stolní pilu, ale s tím, že bude napojen jen jeden stroj. Na zbytek používám vysavač se separátorem. Možná mám i blbě řešené napojení na hoblovku, ale nejspíš to bude malým výkonem toho odsávače OP-750. Proto bych raději něco výkonějšího, ale nic velkého. Mám málo místa. Přidávám obrázky odsávání které používám momentálně a napojení na srovnávačku. Stačí když srovnávám fošny nařezané na 7cm a za chvíli je to od hrdla až po válec plné hoblin. Hadice necelé 2m.
Obrázek
Obrázek
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od ivoch »

Tak trochu si tím OP-1500 pomůžeš. Má lepší parametry a větší pytel. A pokud není místo, tak se toho moc vymyslet nedá. Udělal jsem si rozvody odtahu po celé dílně, zainvestoval do Felderu, koupil skládaný filtr a je to jiná třída. Jistě, stálo mě to 3x tolik, co Proma, ale nelituji investice. Ale zpět k tvému dotazu - osobně bych měl obavy, že OP-1500 nebude stačit odsávat 400m hoblovku a bude se ucpávat. Řešením by bylo "vyoperovat" tu plastovou děličko na vstupu před ventilátorem. Také systém výměny pytlů mě u OP-1500 přiváděl k šílenství :-)
PetrK
Příspěvky: 13
Registrován: 17 pro 2021, 12:58

Re: Odsavačka Proma OP-1500

Příspěvek od PetrK »

Díky. Pokud bych měl hledat jiný odsavač, na jaké parametry hledět hlavně? Podtlak nebo množství vzduchu za hodinu? Ta OP-1500 mě napadla kvůli těmto hodnotám, které jsou cca 2x vyšší než na té 750-ce.
Dá se nějak vylepšit to napojení odsavaci hadice na hoblovku? Viz obrázek výše.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 82 hostů