Hoblovací nože

Vše co se týká truhlářského řemesla.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Hoblovací nože

Příspěvek od ivoch »

Ahoj. Chtěl bych zakoupit kvalitnější hoblovací nože Pilana. Hoblovku používám z 98% na vysušené, různě tvrdá dřeva. Pilana má několik typů nožů a nejsem si úplně jistý, který zakoupit. Sice tam mají stručný popis, ale prosím vás, zkušenější, o radu. Jedná se tedy o následující 3 druhy:

HLS - https://www.pilanamarket.cz/hoblovaci-n ... -5811-hls/
HS - https://www.pilanamarket.cz/hoblovaci-n ... 3-5811-hs/
HSS - https://www.pilanamarket.cz/hoblovaci-n ... -hss-18-w/
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od ivoch »

Odpovím si sám. Snad jsem udělal dobře. Byl jsem osobně v Pilana marketu a pán mi spíše doporučoval HLS. Ale nakonec jsme se shodli, že pokud budu více používat tvrdé dřevo, tak HS nože. Usoudil, že pokud to bude smrkové a hodně sukovité, budou lepší nože HS :-D HSS nedoporučoval v žádném případě.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od pinos »

Ahoj.
Mám zkušenost z HLS - fakt se tupí rychle, na tvrdý dřevo fakt asi nejsou dělaný.
Porovnat to mohu s typem ROJEK, terý používám na vedlejším stroji (nevím, jestli je to Pilana, nebo původní Rojek).
Tak je to logické, výrobce to sám píše a ceny mluví jasně.
Proč nedoporučovali HSS?
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od ivoch »

HSS mají i v popisu na webu, že jsou výhradně na tvrdé a exotické dřevo. Chlapík tvrdil, že by nekvalitně hoblovaly povrch měkkého dřeva. Dost dobře si to nedovedu sám představit, měl jsem dojem, že čím tvrdší, tím precizněji obrobený povrch a delší životnost nožů. Ale jsem v tomto směru laik a tak se možná mýlím. Stejně ale uvádějí u HS i HSS shodnou tvrdost nožů - 60+2HRC.
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od pinos »

Aha, tak to mi přijde taky zvláštní.
Dík

Třeba tady s nima má někdo zkušenost a poví, co je na tom pravdy.
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od ivoch »

Tak, tak. Docela mě to totiž zajímá. A myslím, že i ostatní, co mají v plánu kupovat nové nože od Pilany. Nu, uvidíme!
Přílohy
Charakteristika materiálu nožů.
Charakteristika materiálu nožů.
Výstřižek.PNG (212.43 KiB) Zobrazeno 6010 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od Hans »

Zdravím,

dovolil bych si připojit svou domněnku (domněnku!)

Měkké dřevo se rádo vyštipuje, čím ostřejší nůž, tím menší šance. Čím ostřejší nůž, tím křehčí ostří. Čím menší zrno použité oceli, tím menší vylomení mikroskopických zoubků na ostří. Tedy delikátní ostří=citlivé ostří=měkký materiál jej méně huntuje. Nejspíše to bude spojeno i s lepší tvárností oceli za studena.

Naopak tvrdá dřeva se tak ráda nevyštipují, tedy ostří nemusí být tak dokonalé, naopak se zde cení výdrž. Čím kulatější špička ostří, tím menší vylamování zubů, ohýbání špičky a celkové tupení. Ocel tedy může být křehčí a proto déle vydrží.

Ale metalurg nejsem, jen kombinuju nekdejší znalosti ze strojárny a z praxe v ostření. Třeba jsem úplně vedle a jde o jiné vlivy.

Hans
ivoch
Příspěvky: 196
Registrován: 20 srp 2018, 10:11

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od ivoch »

No tedy je to věda. Pěkně se nám to zamotává... Je tady někdo, kdo by to 100% objasnit? Navíc mě zmátlo, že HS i HSS mají stejnou tvrdost - 60+2HRC! Stejná tvrdost, jiné složení.
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od miru01 »

ahoj, já bych to viděl tak, podle toho jejich členění:
DS bude nástrojová ocel, HLS je nerezová ocel, tj. trochu lepší než ta nástrojovka - obojí na měkké
HS nevím asi nějaký mezityp pod HSS
HSS s různým obsahem wolframu hlavně na tvrdé dřevo

Je to analogie vrtáků do dřeva, základ jsou obyčejná nástrojovka, čistě vrtají měkké dřevo, jdou dobře brousit, ale rychle se tupí. O trochu lepší jsou z nerezovky, na měkké dřevo vydrží ostré relativně déle, ale jak se vezmou na lamino nebo tvrdé, tak se rychlé otupí a nevrtají čistě. No a pak je rychlořezná ocel, drží déle ostří a zvládá vrtat houževnaté materiály, ale měkké nevrtají tak čistě.
Je to jak píše Honza Valík, nástrojovka jde dobře vyjehlit, kdežto jakmile se do oceli přidají legující prvky, tak už to ostří stojí za ..., výměnou za delší životnost, tvrdost ale i křehkost.

Doma používám letité nože, reznou, takže to bude zřejmě nástrojovka a hobluji všechno a i na dubu vydrží slušně dlouho, takže ideální bude najít někoho kdo nože z pilany používá, aby sdělil zkušenost s dnešními výrobky, nebo jít do toho středu řady, hoblovat budou všechny, je to jen otázka, jak se budou rychle tupit.
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Hoblovací nože

Příspěvek od Tim »

Ahoj,
už to tady chvilku sleduju a zírám jaká se může udělat věda z výběru hoblovacích nožů.
Všechny budou hoblovat a všechny se budou tupit a ty jako hobík vůbec nepoznáš jestli některé víc a některé méně a na jakém dřevě,to by jsi musel na každé dřevo měnit nože a to určitě dělat nebudeš.Takže je v podstatě jedno jaké si koupíš.A budeš se divit ,že kolikrát na pár hoblování měkoty se se otupí víc než na tvrdém dřevě a někdy je to naopak.
Když jsem někdy skoro před třiceti lety kupoval hoblovku tak jsem si kupoval náhradní nože pilana HSS +wolfram a tenhle typ používám doposud a už jsem v důchodu a neměl jsem nikdy potřebu zkoušet něco jiného.A to hobluju smrk,borovici modřín dub buk webe padouk a další.když jsou nože tupé tak se vymění a není co řešit .Někdy budeš měnit za týden někdy za měsíc.
A za další hoblovaný povrch ze srovnávačky ani z protahu není nikdy povrch konečný na truhlářském výrobku.

Tim
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 9 hostů