Řezání na pile jde ztuha

Vše co se týká truhlářského řemesla.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od wotaen »

Ahoj,

mám problém s tím, že když řežu vyšší materiál (už tak od 3 cm). Když dojedu až k noži (riving knife), tak to začne jít ztuha.
Kontroloval jsem rovnoběžnost pravítka a zdá se být rovnoběžné. Pak mě napadlo zkontrolovat šířku nože a je o 0.1mm menší než aktuální kotouč.
Mám pár otázek:

1) opravdu už 0.1 mm stačí k tomu zasekávání?
2) dříve se mi to nestávalo...pomůže posunutí nože směrem na vnější stranu kotouče (myšleno od pravítka)?
3) ohledně měření paralelnosti pravítka - četl jsem, že někde doporučují mít pravítko a kotouč mírně rozevřené. Jak to řešíte vy?

Díky
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

ano, pravítko má být od kotouče malinko otevřené. Riving knife (nevzpomenu si teď na českej název) taky bývá o kousek tenší než kotouč. Pokud se ti děje problém až u tlustších materiálů, je klidně možný, že ho máš zkrátka ohnutej a proto to klade odpor. Zkus zjistit na úplně vysunutým kotouči zda je ve všech výškách v zákrytu kotouče. Jestli ne, zkus posunout/ohnout zpátky nebo zkrátka nějak jinak vyřešit. Určitě nemá přesahovat přes strany kotouče - včetně zubů.

Hans
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od wotaen »

Večer na to mrknu, jestli ono to fakt nebude tím, že je o těch 0.1 mm šírší. Kotouč (přes zub) má 2.3mm a ten nůž má k 2.4
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od Hans »

Psals, že nůž je tenčí než kotouč. Tak já už ti vůbec nerozumím :-D
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od wotaen »

jvalik píše:Psals, že nůž je tenčí než kotouč. Tak já už ti vůbec nerozumím :-D
Jejda, čtu to po sobě, omlouvám se za matení. Opravdu je to tak, že ten nůž je o 0.1mm ŠIRŠÍ. Moje původní otázka byla, jestli už tohle samo o sobě stačí,
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od Bazik »

Určitě nestačí, rozvírací klín musí být vždycky tenčí než kotouč. Takže buď si kup nový kotouč s větším prořezem, nebo pokud je to možné tak vyndej rozvírací klín a nech si ho zbrousit.
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od HonzaD »

U Feldera se v návodu píše toto:
Přílohy
KlinF.jpg
KlinF.jpg (37.83 KiB) Zobrazeno 6640 x
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od wotaen »

HonzaD píše:U Feldera se v návodu píše toto:
To je dobry, to nesplnuje ani ten originalni kotouc, co jsem v pile mel (Bosch GTS XC10).
mihalo
Příspěvky: 74
Registrován: 30 kvě 2016, 20:10

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od mihalo »

Riving knife co že to má být? Nožní nůž (překladač) to asi nebude. Proto je lepší použití názvů z učnáku nebo z literatury. Tedy rozvírací klín. Popravdě jsem si myslel že se taková věc už dávno nepoužívá. První co jsem vždy vyndal. To je lepší nakonec vrazit klín. Vcelku dost často vídám v truhlárnách že rozvírací klín v pile není. Nevidím důvod aby tam byl. Když se to sevře i s rozvíracím klínem tak naopak to nechce jet dál natož to vyrvat ven. Na podélné řezy dubem je stejně nejlepší kotouč s hoblovacími plátky. Jinak je pravda že rozvírací klín má být o něco menší nežli kotouč a dokonce k lepším formátkám dodává výrobce klínů více velikostí (za příplatek :-) jak jinak)
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: Řezání na pile jde ztuha

Příspěvek od kiwi »

mihalo píše:... Když se to sevře i s rozvíracím klínem tak naopak to nechce jet dál natož to vyrvat ven....
Jo a když tam klín nebude, tak se sevře kotouč a může ti to pěkně nakopat. Ano spousta lidí řeže bez něj a nemají s tím problém, ale já mám rád jistotu proto jsem si klín ke své pile dodělal a mám prostě lepší pocit a při řezaní větší pohodu. A správně udělaný rozvírací klín není důvod sundávat skoro vůbec (přiznávám občas ano, ale v těch případech zase není problém se svíráním kotouče nebo rizikem že by zadní zuby nějak nebezpečně chytly obrobek. Jinak jen ukázka jednoho důvodu proč rozvírací klín ano.
https://www.youtube.com/watch?v=lxmFgZYbcrw
Ale samozřejmě je to každýho věc ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 7 hostů