Hranová bruska

Vše co se týká truhlářského řemesla.
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Hranová bruska

Příspěvek od HonzaD »

Zdravím všechny,
rád bych se zeptal zkušených borců na výběr oscilační hranové brusky.
Malou pásovou brusku sice mám (Festool), ale šiklo by se mi i něco většího. Vzhledem k potřebě a hlavně pak k velikosti jsem se dopracoval k brusce Bernardo KSM 2100 P - 400 V. Odkaz tuná: https://www.bernardo.at/cz/drevo/drevoo ... 400-v.html
Je to v podstatě všechno ze stejné čínské líhně jako Holzstar KSO 750, Proma BPS-151/400, JET OES-80CS atd.
I ty spodní skříňky jsou úplně stejné, jen v té lakovně to stříkají pokaždé jinak. Bruska má oscilaci (kýváním napínacího válečku) brusného pásu 150x2260mm, naklápěcí brusný agregát, výškově stavitelný litinový stůl, výkon 2,2 kW.
Je to sice čína, ale zase si říkám, že tak jednoduchý stroj snad moc nezkazí. Motor, dva válečky a tu rovinu pod grafitovým pásem snad taky nějak dají.
Naživo a v chodu jsem viděl jen ten JET v IGM. Trošku nešikovné je pouze to výškové nastavení stolu.
Objednával bych to asi u přímého dovozce, což je Boukal.

Tak co vy na to, bude to moc velký propadák? Máte ji někdo nebo podobnou v dílně?

Mají tam ještě v nabídce Bernardo HV 80 OSZI
https://www.bernardo.at/cz/drevo/drevoo ... -oszi.html
kde oscilaci provádí celá motorová jednotka (je to vidět na jednom videu na trubce), ale při tom vyjíždění takové masy železa bych se celkem bál, že se to může zrovna tady někdy pos…
Pás to má sice trošku větší, ale zase výkon motoru menší 1,5 kW, možná nějaký starší typ. A taky bych už měl i problém s místem. Ještě je tam dobré to zvedání stolu kolečkem.

Time, někde jsi psal, že máš hranovou brusku od Hammera, ale ten v této chvíli žádnou takovou nemá v sortimentu. Co ty to tam vlastně používáš? Díval jsem se i na Tvé foto brusky a trochu mi to připomínalo tu HV 80 OSZI.

Budu rád za každé info, mějte se
Honza
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Hranová bruska

Příspěvek od Tim »

Ahoj.

mám od hammra hranovou brusku s oscilaci typ KS 150 a funguje bez problémů

Tim
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Hranová bruska

Příspěvek od HonzaD »

Ahoj Time,
dík moc za info a měl bych ještě dotaz. Jakou zrnitost pásů nejčastěji u této brusky používáš a papírové nebo plátno? Bereš přímo na felder e-shopu? Tam teda co jsem se díval mají pro KS150 jen ty papírové.
Honza
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Hranová bruska

Příspěvek od Bazik »

Moje zkušenost s Bernardem je taková, že už mi tahle značka nesmí do dílny. Měl jsem pilu FKS1500. Polovinu šroubů jsem si musel dokoupit ve fabory, protože ty originální měli nedořezaný nebo extra měkký závit. To sem ještě zkousnul. Do 2 měsíců mi odešel vypínač,měsíc pila stála. Za půl roku odešel vypínač znovu, další měsíc bez pily, pak mi ale přišel opravený stroj a po prvním startu mu klekl motor- tak sem ji tu pilku hezky vrátil a konečně spím klidně. Každá nízká"hezká" cena je něčím opodstatněná a myslím že u bernarda je to na úkor použité elektroniky a kvality materiálů.
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Hranová bruska

Příspěvek od HonzaD »

Bazik, dík za referenci, no nepotěšil si mě teda. Nečekal jsem žádný výstřel techniky, nějakou výměnu šroubu nebo drobnosti bych ještě zkousnul, ale s tím motorem a elektronikou by to bylo špatný.
Ten Holzstar KSO 750 (400 V) je vzhledově totožný, je možný, že tam bude při trochu vyšší ceně (ca. 4 tis.) třeba jiný motor popř. elektronika? Nebo se utěšuji marně a je to jen a jen o tom marketingu...
Honza
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Hranová bruska

Příspěvek od Bazik »

Šrouby vem čert, že si někde vyměním ložisko za kvalitnější taky neřeším, ale kvůli záruce se nebudu vrtat do elektroniky a abych si ještě měnil vypínače a koncáky. to už se mi nevyplatí takový stroj vlastnit. Řekl sem si, joo vypínač, vymění kus za kus a za dva dny funguju, jenže ho nikdy neměli skladem a čekalo se než ho dodá výrobce. Stroj který stojí je stroj k ničemu, proto elektronářadí preferuju od festoolu a bosche, protože ti mi jediní vyřídí reklamaci do 3 dnů a co se strojů týká,tak vše beru od jednoho obchodníka, se kterým je rozumné jednání na servisy. Jít vždy jen po ceně a nehledět po značce ani obchodníkovi si může dovolit asi jen někdo komu nevadí když mašina měsíc stojí.
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Hranová bruska

Příspěvek od HonzaD »

Jasně, naprostý souhlas, dík za ušetřené peníze a hlavně nervy.
A já budu muset pátrat dál...
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Hranová bruska

Příspěvek od Bazik »

Já hranovku nemám, takže ti neporadím přesně který model vybrat, mám větší kombi brusku od JETu a z 80% mi dostačuje, na zbytek používám elektronářadí nebo přebrušuju vedle ve firmě na Houfkovi. Stroje Bernardo ti ze zkušenosti fakt nedoporučím, to bych radši zkusil starší profi mašinu.
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Hranová bruska

Příspěvek od HonzaD »

Máš JET JSG-96 nebo tu největší kombi JET 31A?
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Hranová bruska

Příspěvek od Bazik »

JSG-96. Tu 31A jsem viděl loni na Woodtecu a je to asi největší kombi kterou jsem kdy viděl, zajímalo by mě jestli takovou obludu někdo používá, poměrně drahé kombi.
S tou 96 jsem maximálně spokojený, deska podlepená grafitem, výkon pro mě dostačující i na celou plochu pásu a snadno nastavitelné úhly. Akorát jsem musel vyhodit kryt pásu, abych mohl brousit i oblouky z čela, ten kryt nebyl odklápěcí.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 11 hostů