Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od Bazik »

Ahoj všichni, obracím se na Vás s dotazem jaké používáte svěrky na výrobu spárovek? Lis na spárovku nemám a zatím ani neuvažuju ho pořizovat. Momentálně lepím pomocí obyč. truhlářských svěrek, delší spárovky se ale hodně zvedají a křížové sevření pomocí hranolků jen zdržuje práci a pohodlí, knechty sem přestal používat úplně, jelikož jsou příliš těžké a nemotorné a dost často mi poškodili dílec. Zajímá mě jestli nemáte lepší finty na spárovku pomocí svěrek, nebo lepší svěrky a jaké. Díky za vaše názory.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já používám trubkový svěrky, koupíš litinový konce, půlcoulku trubku (nebo tříčtvrtku), natočíš to na ni a získáš dostatečnou rovinu pro srovnání lamel. Dávám třeba tři dospodu a dvě nahoru, při dotahování je dotlačím do roviny a v podstatě to funguje. Levný, rychlý. Ale někdy k vzteku, protože jsem koupil v Unimaxu a má to adekvátní kvalitu. Prodává se to i značkové, sice mnohem dražší, ale mnohem líp řešené. Unimax tam má na zaseknutí zuby, které rády sjedou, protože vodovodní trubka je z měkké oceli. To lepší provedení tam má šikmo plechy, které se do trubky nezaryjí a drží smykem. A taky jsou k mání na tříčtvrtku, což je v případě širších spárovek výhoda, nebudou se při dotažení tak prohýbat. Jedna z výhod trubky je, že se z ní lehce oškrábe lepidlo.

Taky se daj používat korpusový svěrky. Ale ty musí být kvalitní. Kdysi jsem koupil korpusovky z Unimaxu a nedalo velkou práci je strhnout, je to prostě šmejd. Dobrý jsou nejspíš od Bessey, ale asi bude protivný z těch ozubnic pak dostávat lepidlo.

Takže za mě - trubkový.

Hans
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od Bazik »

Trubkové používám na dlouhé věci, na čela postelí atd, ale tam ty čelisti sou docela nízké a většinou nejsou ani moc kolmé a vytlačují dílec nahoru. Spíš přemýšlím o těch korpusových, tak jestli to někdo v praxi používá?

Tyhle mi přijdou docela šikovné a za slušnou cenu proti bessey. Přijde mi, že to i to samé :D
https://www.elglobal.cz/igm-masivni-kor ... mm-149-201
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od Pepan »

Já si koupil Bessey konce na trubky 3/4. Dají se sehnat za snesitelnou cenu.

Korpusovky jsem z diskuzí a na FB vyčetl tyhle http://www.metalkovmb.cz/cs/16-truhl%C3 ... 40061.html
že jsou kvalitní. Paradoxně Bessey v truhlárnách moc nevidím, přece jenom je to hodně drahá sranda pro někoho, kdo jich potřebuje hodně.


IGM prodává sprostou Čínu, tam bych si dal pozor.
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od mpis »

Já používám toto:
https://www.uni-max.cz/sverka-na-sparovky-komplet/d/
Ale šel jsem na to vykutáleně tak, že jsem koupil jen jeden komplet a k tomu
jednu sadu jezdců bez tyče a ty potřebné tři tyče jsem si vyrobil sám z jaklu.
Provedení jezdců je kvalitní, výhodou je i vertikální sevření spárovky do roviny.

V začátcích mé truhlářské kariéry :D jsem koupil toto:
https://www.uni-max.cz/svorec-na-sparov ... rotikus/d/
V prvním přiblížení je to výrobek úplně k ničemu, protože je to hrubý odlitek, ty kulaté čepy jsou různě velmi nepřesné. Toto se ale dá napravit poměrně jednoduše tak, že se nechají ty čepy stočit
na soustruhu na stejný rozměr nejbližšího sukovníku. Potom už jenom stačí z hranolu 50x50 vyrobit
spojovací tyče. Funguje to výtečně za nízkou cenu a trochu vlastní práce.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od Bazik »

Pepane nemůžu s tebou úplně souhlasit, zboží od IGM beru roky, včetně strojů a neměl jsem zatím nikdy větší problém. Všechno je z Číny nebo Taiwanu, bessey jakbysmet a za ty prachy je to šílený rozmar vybavit si tím dílnu. Asi vemu na zkoušku ty korpusovky IGM- pořád je to 30% rozdíl a snad se osvědčí.
HonzaD
Příspěvky: 21
Registrován: 27 zář 2017, 11:33

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od HonzaD »

Zdarec pánové,
na ty IGM korpusové svěrky jsem náhodně narazil, ještě než je měli oficiálně v prodeji.
Na konci září jsem si v IGM v Brně vyzvedával nějaké objednané zboží a úplně náhodně jsem si všiml těchto svěrek, které tam měli jen tak opřené o nějakou brusku. Maník z IGM mi říkal, že je budou mít v nabídce od října a ani cenu vlastně nevěděl. Na první pohled jsou totožné jako Bessey, ale…

Ta ručka se dá sice vyklopit o 90st. pro dosažení většího tlaku (je to vidět na jedné fotce), ale když jsem si to tam zkusil, tak už mi ta ručka nešla vrátit zpátky do vodorovné pozice. Ani chlapíkovi z IGM to hned nešlo, že to potom nějak udělá. Je tam kolem kloubu taková černá plastová objímka a celému tomu kloubovému udělátku bych teda vůbec nedůvěřoval. A to jsem tehdy ani vůbec nic nestahoval, takže bez žádného tlaku na tu rukojeť. Když jsem si představil, že bych to někdy dotáhl na krev, tak nevím nevím. Ale je možné, že jsem zrovna natrefil na nějaký špatný kus :D
Ještě mě taky udivilo porovnání max. upínací síly. IGM udává 4000N, Bessey 8000N. Asi jiný materiál vodících tyčí, kterému moc nedůvěřují.

Sám používám korpusovky od Bessey KRV100-2K (dají se posouvat obě části na vodících tyčích) a vřele doporučuji, teda až na tu cenu. Ještě uvažuji o nějakých měnších 60/80 cm, ale asi to bude zase Bessey.
Ještě používám ty trubkové BPC- H34 na 3/4-ku trubku a taky naprostá spokojenost. Měl jsem předtím nějaké trubkové no-name kdoví odkud a hrůza. Nedrželo to kolmost, posouvalo se to občas na tyči jak psal jvalik, nic moc. Ty trubkové Besseye jsou nesrovnatelně lepší, drží kolmost a šikovné jsou u nich i ty nožičky. Jo a ještě jsem z nich po čase oddělal ty černé plastové návleky a raději tam dávám dřevěné špalíky. Když se stáhnou střídavě nahoře a dole, tak je to jak když střelí.

Ale berte to jako názor truhlářského laika, který se tím neživí.
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od Bazik »

Tak uvidíme, já je ještě na živo neviděl, ale vypadají dobře, mám doma bessey, tak bude s čím srovnávat. Objednal sem na zkoušku 5ks, tak dám potom vědět jak fungují na masivu.
faky
Příspěvky: 5
Registrován: 14 dub 2015, 20:28

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od faky »

Už máte někdo zkušenosti s těmi IGM na korpusy?
Bazik
Příspěvky: 95
Registrován: 24 bře 2017, 08:18

Re: Jaké používáte svěrky na lepení spárovek

Příspěvek od Bazik »

Používám je od října, k vánocům jsem si pořídil ještě metrovky. Zatím absolutní spokojenost, to co tady psal HonzaD, že tam přeskakovalo něco na rukojeti se mi ještě nestalo. Je tam taková krytka aby se rukojeť samovolně nesklápěla, ale nemám s tím problém, naopak se to utahuje o dost líp než Bessey. Dobře se z nich i čistí lepidlo, z plastu i pásoviny jde krásně sloupnout. Můžu jen doporučit. Určitě si pořídím ještě další, ale zase tak levné, abych jich koupil z fleku 30 nejsou :D
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů