vybavení tipy

Vše co se týká truhlářského řemesla.
nom
Příspěvky: 7
Registrován: 16 zář 2014, 12:22

vybavení tipy

Příspěvek od nom »

Ahoj všem,
už víc jak týden si pročítám diskuze na fóru a jsem čím dál bezradnejší při výběru "nářadí", čím víc toho čtu tím víc se nedokážu rozhodnout co koupit za značku (typ). Obvykle jsou podobné dotazy limitované "pěněžní čáastkou" (do kolika korun) a mě by zajímal váš názor "bez limitu" :-D tím nechci říct že mám neomezené zdroje... Chtěl bych si vybavit menší dílnu, žádné "průmyslové sekání " kusů, spíše designové kousky (to co si navrhnu bych chtěl taky zkusit vyrobit), vetšinou kombinace dřevo, beton, epoxyd (ne lamino). I když to nebude "výdělečné" (nicméně kdo ví co bude v budoucnu) a tak bych chtěl aby mi nářadí "fungovalo jak má a vydrželo nějáký ten pátek" (radši si připlatím). Rád bych se vyvaroval metody nakupu "pokus-omyl" a tak bych, vás zkušené chtěl poprosit o pár tipů co za značku a typ by jste si koupili nebo používáte. Předem dík za každé info...

1) pokosova pila
2) stolni pila
3) okruzni kotoucova pila
4) horni frezka
5) vysavac (centralni odsavani zatim nema cenu resit)
6) libila by se mi srovnávačka s protahem ale nevim zda se vejdu do prostoru, napada me poridit jen protah?
7) když pořídím drobné "nářadí" (brusku, apod) od makity tak asi nesáhnu vedle?
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: vybavení tipy

Příspěvek od pinos »

Ahoj.
Tak v každým případě je dobrý, že nemusíš koukat na každou korunu, jestli jsem to dobře pochopil.

Důležitý je jak máš velkou dílnu, od toho se odvíjí, kolik a jak velký stroje si můžeš dovolit. A taky na jaké máš v dílně jističe (resp. rozvody elektriky, na jakej odběr jsou dimenzoivaný). Určitě je dobrý se vyhýbat vícekombinacím (hoblovka, pila, protah apod.). Aspoň hoblovku a protah sháněj v litině. A asi i pilu - jsetli hodlíš bourat masiv v délce přes 2 m a tloušťce přes 6 cm.

Já šel cestou pokus omyl a strašně moc mě to naučilo. Hlavně neseď půl roku nad prospektama, něco kup a začni s tím vyrábět, třeba krmítko na zimu. To poznáš nejlíp, co potřebuješ za stroje.

Jestlis to tu pročetl dobře, tak bys měl mít docela jasnej azimut, kudy se dát. Hodně štěstí.
nom
Příspěvky: 7
Registrován: 16 zář 2014, 12:22

Re: vybavení tipy

Příspěvek od nom »

Dík za první tip, dílna je celkem malá (cca 50m2), ale mám to kousek od bydliště a začít se nějak musí. Byla to "skutečná dílna" je tam 3x zasuvka na 380V. Faktem je, že jsem ještě nekoukal jaký je tam jistič, provedu...
burizon
Příspěvky: 28
Registrován: 12 led 2016, 18:14

Re: vybavení tipy

Příspěvek od burizon »

No, pinos, ty si mu teda poradil. Ja fungujem na holzmannovi, kedže mám malú dielńu, tak som si kúpil "kombajn", presne to, čo ti pinos nedoporučoval. Dá sa na tom robiť, ale si v každom smere obmedzovaný, kedže dali viaceré stroje dohromady. Fréza, hoblovačka, zrovnavačka v pohode, s pílou som mal od začiatku problémy. Holzmann teda nedoporučujem. Známy má stroje značky hammer a je s nimi maximálne spokojný, pre mńa boli príliš drahé. Naposledy som kúpil modrý ponorný Bosch s dvoma lištami a s tým som maximálne spokojný, používam to na okrajovanie fošien.
nom
Příspěvky: 7
Registrován: 16 zář 2014, 12:22

Re: vybavení tipy

Příspěvek od nom »

burizon píše:No, pinos, ty si mu teda poradil. Ja fungujem na holzmannovi, kedže mám malú dielńu, tak som si kúpil "kombajn", presne to, čo ti pinos nedoporučoval. Dá sa na tom robiť, ale si v každom smere obmedzovaný, kedže dali viaceré stroje dohromady. Fréza, hoblovačka, zrovnavačka v pohode, s pílou som mal od začiatku problémy. Holzmann teda nedoporučujem. Známy má stroje značky hammer a je s nimi maximálne spokojný, pre mńa boli príliš drahé. Naposledy som kúpil modrý ponorný Bosch s dvoma lištami a s tým som maximálne spokojný, používam to na okrajovanie fošien.

mysliš tedy pořídit "jako" kotoučovou pilu toto?
http://www.hammer-stroje.cz/cz-cz/vyrob ... basic.html
burizon
Příspěvky: 28
Registrován: 12 led 2016, 18:14

Re: vybavení tipy

Příspěvek od burizon »

nom, záleží na tom aký veľký a dlhý materiál chceš rezať. Podľa toho si kupuješ pílu a k tomu patričný pojazdný stôl. Myslím, že s fošňami okolo dvoch metrov si poradí aj ten, na ktorý si dal link. To je asi ich základná verzia.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: vybavení tipy

Příspěvek od Pepan »

Ten Hammer vyjde i v základní verzi na 100tis. a je vpodstatě kničemu. Pokud si chceš truhlařinou vydělat a ne jenom utopit peníze ve vybavení, tak formátka s předřezem nad 2,5m je minimum. Jenže ta stojí 150tis+. nová nebo zrepasovat něco staršího.

Srovnávačka a tloušťkovačka by měli být taky solidní stroje, jinak je to práce na houby. Jenže to je minimálně dalších 200tis. pryč a máš 3 stroje bez nástrojů... :(
nom
Příspěvky: 7
Registrován: 16 zář 2014, 12:22

Re: vybavení tipy

Příspěvek od nom »

Pepan píše:Ten Hammer vyjde i v základní verzi na 100tis. a je vpodstatě kničemu. Pokud si chceš truhlařinou vydělat a ne jenom utopit peníze ve vybavení, tak formátka s předřezem nad 2,5m je minimum. Jenže ta stojí 150tis+. nová nebo zrepasovat něco staršího.

Srovnávačka a tloušťkovačka by měli být taky solidní stroje, jinak je to práce na houby. Jenže to je minimálně dalších 200tis. pryč a máš 3 stroje bez nástrojů... :(
vic jak 2,5 metru :shock: , po formátovací pile nekoukám, nedovedu si vůbec představit na co bych ji využil. Jak jsem psal, chci dělat menší "kusy", to mi přijde zbytečné... jinak "někdo" tady na "nějaké" diskuzi psal, že ten hammer basic stoji cca 70tis
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: vybavení tipy

Příspěvek od Hans »

Čau nome,

neboj, to s tou formátkou je blbost. Stroje se vždycky musí vztahovat k tomu, co chceš vyrábět.

Strojů si můžeš pořídit děsnou hromadu, můžou být děsně kvalitní a drahý, ale já bych radil střídmost, sám časem přijdeš na to co vlastně potřebuješ. Takže bych začal jen nejnutnějšíma strojema. Časem nejspíš zjistíš, že nejlepší stroj v dílně je volný místo.

Nicmeně dílna o velikosti 50 m2 už pojme celkem slušný stroje. Tak třeba problematika pily - nerozumím přesně k čemu potřebuješ stolní pilu a pak kotoučovou okružní pilu. Názvosloví tady není úplně zřejmý. Pokud kotoučovou okružní pilou míníš mafl, pak bys měl nejdřív dobře vědět k čemu ho potřebuješ. S tim bych tedy nespěchal. Asi bych spíš volil nějakou menší formátku. Ta Ti totiž umožní jak sámovat fošny, tak dělat pokosový řezy a konečně taky řezat jaksi všeobecně. Jeden stroj, hromada funkcí. A to je stroj, o němž není třeba pochybovat, že by snad zůstal nevyužitej. Když zjistíš že Tě na tom pokosy obtěžujou anebo sámování délkově nestačí (což se ale u designu - nábytku moc nestane), můžeš přikoupit. Takhle na začátku bych ale určitě nešílel.

Do dílny této velikosti dáš v pohodě kombíka hoblovka/protah. Pokud chceš dělat design, velmi pravděpodobně si s tloušťkama hotových spárovek nevystačíš. A protože design spočívá v důmyslu a ne v chrlení kubíků dřeva, tak bych si ani moc nelámal hlavu s tim, že je to kombík. Ono dost možná i nějakej ten čtyřkombík by v této situaci nebyl žádnej průšvih. Nicmeně - máš prostor a máš prachy. Takže je lepší mít to zvlášť.

K tomuhle všemu se Ti klidně vejde i malej odtah. Zase - na design nebudeš plnit tři bigbagy týdně. Takže stačí jednopytel do rohu a vyřízeno. Zabere půl metru čtverečního a když vybereš rozumnej, utahne hoblovku/protah i pilu na jedno rozdvojení, takže nebudeš muset běhat pořád s hadicí od stroje je stroji. Ovšem chce to prostorově vymyslet tak, aby větve nebyly dlouhé.

Menší elektrický nářadí - Makita bude nejspíš takovej rozumnej střed, jako každá značka má něco horšího a něco lepšího. Já bych v tom neviděl problém, Makita bude ok. Ono i dražší značky jako Festool nejsou dokonalý, třeba pásová bruska od Festoolu údajně drží stopu hůř než Makita.

Pro ilustraci - já mám dílnu něco pod 50 m2, z toho mi ještě kus ubíraj kamna a schody, a mám tam tyhle stroje:
- formátka, stůl 2,4 metru,
- kombík hoblovka/protah 40 cm,
- radiální pila,
- příruční 15 cm hoblovečka,
- klasická pila s vodicími drážkami (americký styl),
- strojní hoblík Marunaka,
- vrtačka,
- hoblice,
- železný ponk,
- donedávna i malý soustruh.
A pokud tu dílnu nezabordelím, je tam hromada prostoru i pro kozy, pro nábytkový věci naprosto bez problému, stačí ty stroje jen rozmístit trochu s rozmyslem - což se nemusí povést na první dobrou, nicmeně to jde. V téhle dílně jsem dělal i celkem rozměrnou sestavu oken a dveří, to už bylo trochu protivný, ale přeci to šlo.

Takže žádný strachy, 50 m2 je parádní prostor, protože věz, že půlku strojů co jsem vypsal tam mám jen z nadšení, ne z nutné potřeby :-)

Jó, snad ještě jedna věc - dlabačka. Postupem času jsem dospěl k názoru, že pokud na to člověk má, je lepší mít nějaký to Domino či jinou kolíkovačku, protože to narozdíl od klasických dlabaček nezabírá místo a práce s tim je rychlá a přesná.

Uff. Hlavně s námořnickou rozvahou. Žádný zběsilý nákupy! :-)

Abych nezapomněl, protože ses ptal na značku, tak věz, že ani ten Hammer neni žádnej průser. Výkřiky typu "zásadně Felder, zásadně Altendord, zásadně Festool" neber vůbec vážně :-) Jo, asi bych se radši vyhnul různým dnešním KDR a Holzmannům, ale upřímně - za ty peníze to nejspíš budou pořád dobrý stroje. Ale jen pokud to jinak nejde.

Ještě jednou na závěr - nepřežeň to hned na začátku. Zkus cestu minimalismu, vždyť jsi psal že nebudeš dělat jen ze dřeva, budeš potřebovat prostor i pro jiné technologie. Takže za mě do začátku - kombík hoblovka/protah, malá formátka, odtah a nějakej strojek na dlaby. Plus nějaký to ruční náčiní a elektrický ruční strojky. Finito.

Hans
nom
Příspěvky: 7
Registrován: 16 zář 2014, 12:22

Re: vybavení tipy

Příspěvek od nom »

jvalik píše:Čau nome,

neboj, to s tou formátkou je blbost. Stroje se vždycky musí vztahovat k tomu, co chceš vyrábět.

Strojů si můžeš pořídit děsnou hromadu, můžou být děsně kvalitní a drahý, ale já bych radil střídmost, sám časem přijdeš na to co vlastně potřebuješ. Takže bych začal jen nejnutnějšíma strojema. Časem nejspíš zjistíš, že nejlepší stroj v dílně je volný místo.

Nicmeně dílna o velikosti 50 m2 už pojme celkem slušný stroje. Tak třeba problematika pily - nerozumím přesně k čemu potřebuješ stolní pilu a pak kotoučovou okružní pilu. Názvosloví tady není úplně zřejmý. Pokud kotoučovou okružní pilou míníš mafl, pak bys měl nejdřív dobře vědět k čemu ho potřebuješ. S tim bych tedy nespěchal. Asi bych spíš volil nějakou menší formátku. Ta Ti totiž umožní jak sámovat fošny, tak dělat pokosový řezy a konečně taky řezat jaksi všeobecně. Jeden stroj, hromada funkcí. A to je stroj, o němž není třeba pochybovat, že by snad zůstal nevyužitej. Když zjistíš že Tě na tom pokosy obtěžujou anebo sámování délkově nestačí (což se ale u designu - nábytku moc nestane), můžeš přikoupit. Takhle na začátku bych ale určitě nešílel.

Do dílny této velikosti dáš v pohodě kombíka hoblovka/protah. Pokud chceš dělat design, velmi pravděpodobně si s tloušťkama hotových spárovek nevystačíš. A protože design spočívá v důmyslu a ne v chrlení kubíků dřeva, tak bych si ani moc nelámal hlavu s tim, že je to kombík. Ono dost možná i nějakej ten čtyřkombík by v této situaci nebyl žádnej průšvih. Nicmeně - máš prostor a máš prachy. Takže je lepší mít to zvlášť.

K tomuhle všemu se Ti klidně vejde i malej odtah. Zase - na design nebudeš plnit tři bigbagy týdně. Takže stačí jednopytel do rohu a vyřízeno. Zabere půl metru čtverečního a když vybereš rozumnej, utahne hoblovku/protah i pilu na jedno rozdvojení, takže nebudeš muset běhat pořád s hadicí od stroje je stroji. Ovšem chce to prostorově vymyslet tak, aby větve nebyly dlouhé.

Menší elektrický nářadí - Makita bude nejspíš takovej rozumnej střed, jako každá značka má něco horšího a něco lepšího. Já bych v tom neviděl problém, Makita bude ok. Ono i dražší značky jako Festool nejsou dokonalý, třeba pásová bruska od Festoolu údajně drží stopu hůř než Makita.

Pro ilustraci - já mám dílnu něco pod 50 m2, z toho mi ještě kus ubíraj kamna a schody, a mám tam tyhle stroje:
- formátka, stůl 2,4 metru,
- kombík hoblovka/protah 40 cm,
- radiální pila,
- příruční 15 cm hoblovečka,
- klasická pila s vodicími drážkami (americký styl),
- strojní hoblík Marunaka,
- vrtačka,
- hoblice,
- železný ponk,
- donedávna i malý soustruh.
A pokud tu dílnu nezabordelím, je tam hromada prostoru i pro kozy, pro nábytkový věci naprosto bez problému, stačí ty stroje jen rozmístit trochu s rozmyslem - což se nemusí povést na první dobrou, nicmeně to jde. V téhle dílně jsem dělal i celkem rozměrnou sestavu oken a dveří, to už bylo trochu protivný, ale přeci to šlo.

Takže žádný strachy, 50 m2 je parádní prostor, protože věz, že půlku strojů co jsem vypsal tam mám jen z nadšení, ne z nutné potřeby :-)

Jó, snad ještě jedna věc - dlabačka. Postupem času jsem dospěl k názoru, že pokud na to člověk má, je lepší mít nějaký to Domino či jinou kolíkovačku, protože to narozdíl od klasických dlabaček nezabírá místo a práce s tim je rychlá a přesná.

Uff. Hlavně s námořnickou rozvahou. Žádný zběsilý nákupy! :-)

Abych nezapomněl, protože ses ptal na značku, tak věz, že ani ten Hammer neni žádnej průser. Výkřiky typu "zásadně Felder, zásadně Altendord, zásadně Festool" neber vůbec vážně :-) Jo, asi bych se radši vyhnul různým dnešním KDR a Holzmannům, ale upřímně - za ty peníze to nejspíš budou pořád dobrý stroje. Ale jen pokud to jinak nejde.

Ještě jednou na závěr - nepřežeň to hned na začátku. Zkus cestu minimalismu, vždyť jsi psal že nebudeš dělat jen ze dřeva, budeš potřebovat prostor i pro jiné technologie. Takže za mě do začátku - kombík hoblovka/protah, malá formátka, odtah a nějakej strojek na dlaby. Plus nějaký to ruční náčiní a elektrický ruční strojky. Finito.

Hans
Moc děkuju za vyčerpávající informace, super! V takové obšírné pojetí odpovědi jsem ani nedoufal :o
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 6 hostů