Kolíkovací stroj / kolíkovačka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
JosefH
Příspěvky: 6
Registrován: 14 pro 2016, 14:15

Kolíkovací stroj / kolíkovačka

Příspěvek od JosefH »

Zdravím, má tu někdo zkušenosti s velkými stolními kolíkovacími stroji? Snažím se rozjet menší sériovou výrobu. Nyní spojujeme lamelami a ručním kolíkovacím přípravkem. Přechod na kolíky vrtané kolíkovacím strojem by patrně vše urychlil a zjednodušil fázi lepení. Výrobek mám ale velmi náročný na přesnost všech spojů. Proto by mne zajímalo, zda by mi vysokou přesnost byla schopna nabídnout i např. tato kolíkovačka Gomad 19 vřeten: https://stroje.bazos.cz/inzerat/7501313 ... ovacka.php
...Nebo zda se pro zcela přesné kolíkování budu muset poohlédnout po ještě dražších strojích?

Díky za radu!
pipa
Příspěvky: 3
Registrován: 22 zář 2010, 06:54

Re: Kolíkovací stroj / kolíkovačka

Příspěvek od pipa »

Ahoj, zkušenost mám, měli jsme na dílně podobný stroj, pak byl pár měsíců v bazaru a nakonec šel do šrotu a koupili jsme nový. Pokud je plně funkční tak na seriovku úplně bez problémů, ale pro zakázkovou výrobu ne, složité a zdlouhavé nastavování.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolíkovací stroj / kolíkovačka

Příspěvek od Ponty »

pipa - Pokud je plně funkční tak na seriovku úplně bez problémů, ale pro zakázkovou výrobu ne, složité a zdlouhavé nastavování.[/quote]

Nevím co jste měly za šrot, ale dobra kolikovacka je vhodna i na zakazkovou výrobu. Přeštelovaní vrtání s plochy do hrany je otázkou pár vteřin, plus možnost vrtání pantů a rastru 32. Ale je pravda že cena takové mašinky je větší než u víše zmiňované za 20t.
Spíše mne zaráží, že při zahajovaní seriovky je někdo schopen uvažovat o takovem stroji jako je na odkazu.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
JosefH
Příspěvky: 6
Registrován: 14 pro 2016, 14:15

Re: Kolíkovací stroj / kolíkovačka

Příspěvek od JosefH »

Ahoj,

pipa: díky za názor. Funkčnost bych chtěl samozřejmě ověřit i na místě při koupi. Spíše mi jde o zkušenosti s přesností (dle fotek mají stroje v této kategorii ty pravítka taková humpolácká na nastavování a ten stůl taky na první pohled nevypadá jako dokonale přesná litinová deska ... ale na druhou stranu z fotek těžko něco pořádně usuzovat ...)

Ponty: též děkuji za zprávu. Díval jsem se na youtube na nové stroje, kde si to dovedu představit jak píšeš a je jasné, že u té bazarové mašinky, o které uvažuji, bude práce s nastavením spíš na pár minut než vteřin. Nicméně - proč tě zaráží, že jsem schopen o tom stroji uvažovat? Přiznávám, že nejsem od fochu a mám minimum zkušeností. O to více ocením případnou kritiku / pohled od zkušených. ;) Sérii rozjíždíme malou, dovedu si představit, že bychom kolíkovali 1-2 dny v měsíci a zbytek by zabíraly další činnosti (řezání, lepení, broušení, olejování, balení atd...). Předem díky za dopovězení toho nakousnutého... :geek:
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Kolíkovací stroj / kolíkovačka

Příspěvek od Ponty »

JosefH - u většiny starších mašin je problém v přesnosti, komfortu obsluhy a v kvalitě nastavení. Pokud se ti povede sehnat mašinu která bude "přesná" musíš se zaměřit také na to, aby ti ta přesnost vydržela po celou dobu nastavení. Není nic horšího než každou hodinu vše dotahovat a přeštelovávat znovu na požadovaný rozměr. To hlavně platí právě u seriovky kde to musí odsejpat a kde je kalkulace zakázky jinde než u zakázkové výroby. A abys nakonec nezjistil, že všechen zisk vrazíš do režie.
Tím nechci hanit všechny starší mašiny, také jich pár mám a sem spokojen. Jenže stálo to hodně času na repase a nejedou každý den 8h.
Nevím také jak máte nastavené kalkulace a rozpočty, ale věř mi že po krátké době budeš hodně koukat kde ušetřit každou minutu a korunu právě při výrobě. Zakázková a seriová výroba je velký rozdíl.
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
JosefH
Příspěvky: 6
Registrován: 14 pro 2016, 14:15

Re: Kolíkovací stroj / kolíkovačka

Příspěvek od JosefH »

Díky moc Ponty!
... myslím, že jsem to nějak pobral... Raději se nebudu ukvapovat a počkám až to bude vysloveně potřeba... Zvýším cenovou hladinu na 40-60, kde už to dle fotek vypadá na použitelné stroje. A při případné koupi budu hold důkladně testovat. :-)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 8 hostů