Orientační systém z papíru a dřeva.

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
jonas
Příspěvky: 3
Registrován: 01 čer 2017, 13:55

Orientační systém z papíru a dřeva.

Příspěvek od jonas »

Zdravím zdejší mistry.

Dovoluji si vás zde poprosit o pár rad. V současné době pracuji na orientačním systému a designu jeho informačních nosičů pro jistý pražský domov pro seniory. Realizace mého návrhu bude vysoutěžena s omezeným rozpočtem, je tedy záhodno volit v rozumné míře ekonomičtější řešení.

Většina těchto nosičů bude řešena formou rámové konstrukce, která bude podlepena potištěným papírem a na stěnu či strop zavěšena na pevno či na panty. U dalšího popisu už prosím o vaše zpochybňování a kritiku, pánové.

Konstrukce by měla být subtilní, ale pevná (některé informace budou poměrně často měněny, rám tedy musí snést uspěchanou manipulaci). Osobně bych tedy volil dubové latě profilu 24x24mm pro vnější rám konstrukce a profil 16x12mm pro vnitřní horizontály.
Co se spojů týče, na rozích a) přeplátování s kolíkem, b) přeplátování s vrutem ze zadní strany uprostřed spoje nebo c) na tupo s plechovým L-úhelníčkem s vruty (nejméně lákavá varianta v zájmu zjednodušení výroby, taky přidaná tuhost rámu? https://www.dantik.cz/ZRV )
Spoj vnější rám - vnitřní horizontály bych řešil a) prostým přeplátováním úplně durch s výřezem jen v rámu (tj. do poloviny jeho tloušťky) + lepidlo/vrut?
Další otázkou je povrchová úprava. Z určitých důvodů budou rámy černěné. Dostanu-li od klienta zelenou pro dub, pak použiji k "moření" obyčejnou černou tuš. Bude-li však klient trvat na použití levnějšího materiálu, jaké dřevo by jste mi doporučili? Snese nápor gravitace a buranství i při výše uvedených rozměrech jednotlivých latí? A bude také tak svolně přijímat tuš, nebo bude potřeba použít mořidlo na lihové bázi? Např. pryskyřičnatá borovice vodního mořidla moc nenacucá, nemýlím se?

Ptal bych se víc, ale už tak je toho moc. Za názor každého z vás budu vděkem oplývat.

Přeji zdary.

Jonáš
Pro přesnější představu; největsí tabule nalevo má rozměry 120x80 cm. Možná se vyskytnou i tabule o něco málo větší.
Pro přesnější představu; největsí tabule nalevo má rozměry 120x80 cm. Možná se vyskytnou i tabule o něco málo větší.
kavomat-cestadreva.jpg (86.04 KiB) Zobrazeno 9061 x
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Orientační systém z papíru a dřeva.

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

já sice nejsem mistr, ale když žádnej nereaguje...

Tak předně přeplátování v rohu bych moc nevěřil, při uspěchané manipulaci dojde snadno ke zkrutu celé konstrukce a v tu chvíli se to rozklíží. Pak už to bude držet jen na tom vrutu, kterej to dřevo případně rozštípne.

Osobně bych to udělal buď na čep a rozpor anebo pro jednoduchost výroby natupo na pokos, proříznout ze strany na cirkuli, nejlíp dvakrát, vlepit plátky dřeva, zaříznout co čouhá a hotovo. A klidně přidat ten úhelník, protože to stejně musí za něco viset.

Příčky buď na čep a dlab anebo by tady stačilo i to přeplátování. Když se udělá natěsno, mohlo by to i držet, japonci například v takovýchto konstrukcích ještě vkládaný kus (jakoby čep) potlučou po stranách kladivem, čímž zkomprimují vlákna (zaoblenou paličkou, ne hranatou!), pak to daj do drážky, navlhčí, dřevo se zase roztahne a dovře to na vlas. No a nebo bych tam střelil do X našikmo dva hřebíčky a to jako jištění stačí.

Pokud to má být černý, přijde mi dub zbytečnej, dal bych buk, dá se dobře mořit. Pokud přeci dub, tak se dá černit chemicky, někde se to tu rozebíralo, snad piliny/drátěnku do octa a pak tim ten dub natřít, ale už nevim, zkus pohledat.

Hans
jonas
Příspěvky: 3
Registrován: 01 čer 2017, 13:55

Re: Orientační systém z papíru a dřeva.

Příspěvek od jonas »

Díky za nápady, Jane.

Ta japonská technika zní skvěle. Snad se k té veřejné zakázce přihlásí někdo, kdo o podobných postupech alespoň slyšel...
S chemickým barvením dubu zkušenosti mám. Může to dopadnout docela nevábně, když bude mít každá lať jiný relativní obsah tříslovin, které s železem tak efektně reagují. Mým cílem je sjednocení dřevěných/interiérových rámků s ocelovými rámky do exteriéru. Taky je pravděpodobné, že ta instituce si za pár let bude pořizovat další inf. nosiče nebo rozšiřovat ty existující, a to bude dělat zase někdo jiný a dost možná z jiného materiálu. Jenže orient. systém by měl zůstat konzistentní. Takže ta světlostálost obyčejné tuši to asi vyhraje.
Konstrukční řešení prostě vyzkouším a budu vědět. Je fakt že ten úhelníček by většinu rámků podržel skoro sám.

Každopádně ještě jednou děkuji za pomoc a práci zdar!

Jonáš
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Orientační systém z papíru a dřeva.

Příspěvek od Hans »

Ale tak ono to zas taková věda nebude, furt jde jen o ceduli, žejo :-)

K těm Japoncům mě napadá, že tohle je vlastně podobná úloha jako takový ty jejich lehký šoupací zástěny s rýžovym papírem. Jmenuje se to "shoji" a bude k tomu na netu mračno návodů.

Ten dub by se možná nejdřív musel napustit taninem pro sjednocení, ale... asi bych teda raději šel do toho buku a normálně to namořil. Zda tuší, netušim, na moření nejsu machr. Ale zašpinit dřevo je určitě snadnější než ho bělit :-)

Hans
jonas
Příspěvky: 3
Registrován: 01 čer 2017, 13:55

Re: Orientační systém z papíru a dřeva.

Příspěvek od jonas »

Nechtěl bych japončíky urazit srovnáváním těch mch rámečků s mnohem sofistikovanějším shoji. Ale jo, jasně, někam tam mířím :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů