Čím mazat stoly protahu?

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od Pepan »

Zdravím,

mám stařičkou hoblovku MSP 300, před lety koupenou od jednoho opilce. Stála roky na dešti, ale celou jsem jí zrepasoval a je i celkem přesná.
Dělám naní hlavně konstrukční dřevo na věci okolo baráku, protože kus vrchního stolu je uražený a nedá se nastavit.
Dal jsem dohromady posuv, ale hlavně čerstvé dřevo se mi v protahu pořád kouše, ikdyž naněm zůstávají otisky zubů podávacích válců. Zkoušel jsem mazat stůl voskem. Sice to pomůže, ale je to jednorázové řešení...vydrží to tak dva hranoly.

Nemá někdo tip, jak to vyřešit?

Díky.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od werdio »

Diava a nebo cmt kluzivo
f.demjan
Příspěvky: 34
Registrován: 07 srp 2014, 05:53
Bydliště: Nováčany, Šemša, Slovensko

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od f.demjan »

https://eshop.wurth.sk/is-bin/INTERSHOP ... FEoW0p045D
Snímka001.PNG
Snímka001.PNG (73.12 KiB) Zobrazeno 14510 x
Čistenie nástrojov
https://eshop.wurth.sk/Koncentrat-odstr ... FE72sp045D
Snímka.PNG
Snímka.PNG (47.29 KiB) Zobrazeno 14510 x
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od Tim »

Ahoj Pepane,
Mažu celý život obyčejnou svíčkou a nikdy jsem neměl problém,na čerstvé řezivo ti nepomůže nic,jediná rada co ti mohu poskytnout vyhoď tenhle verk a pořiď pořádnej stroj a hobluj suchý řezivo.Jo a jestli si myslíš že stůl pomázneš a celej den protahuješ tak jsi na omylu.
Maziva od wutha,bernera a dalších mažou ale za ty peníze koupíš svíček ,že bys tu musel být tisíc let aby jsi je spotřeboval

jo tohle kdr ko znám a to nebylo nikdy přesný ani když bylo nový


Tim
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od Pepan »

Time, když vidím ty ceny, tak by mě ani nenapadlo kupovat ty spěšl přípravky. Možná zkusím tu leštěnku, ta si využije i jinde. :D

Time, ta KDR je můj první stroj. Poprvé v životě jsem si mohl doma ohoblovat prkno. :) A nekup to, za 2000Kč. Pak jsem do toho asi 2000Kč vrazil a už ohoblovala 100m plotu. Dokonce jsem kdysi ve výprodeji Pilany koupil nové kudly, po kterých je neuvěřitelná sháňka.
Lepší mašinu nemám kam dát. KDR mi nejdříve musí postavit zahradní domek a pak velkou dílnu. Pak vyměním starou za mladou....:D
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

ještě tu nikdo nezmínil mýdlo. To má tu výhodu, že lehko využitkuješ již nemydlitelný zbytky z koupelny. Možná se to někomu bude eklovat, ale já teď shodou okolností taky hobloval jeden nekonečnej plot a vyhovovalo mi jak se s tim úzkym kousekm mýdla dostanu až do krajů protahovacího stolu. Dokonce mám subjektivně podezření, že to možná na tom stole vydrží o chloupek dýl jak vosk, ale s jistotou to říct nemůžu.

Jinak jsem to protahoval rovnou chlupatý, protože u plotu mě ta rovinnost až tolik netrápí. A to chlupatý potřebuje mazat podstatně víc. Předchozí hoblovka co jsem měl byla vybavena odlehčovacími válečky, které údajně na mokrý řezivo pomůžou, ale mně byly vždycky jen pro zlost.

Snad ještě jedna věc specielně u většího protahování - když už mi jedno prkno dojíždí, hned za něj nacpu další. To mi pak pomůže vytlačit to první, protože na něj zabírají dva válce místo jednoho. A u slabších konstrukcí hoblovek někdy odpomůže od podhoblování, protože zabrání zhoupnutí stolu.

No jinak jsem tim mýdlem čáral skoro za každym druhym chlupatym prknem... ty chlupy jsou holt jak kartáč, setřou skoro všechno.

Kdysi jsem zkoušel tuším CMT kluzivo, ale nepřišlo mi, že to udělá o moc víc než že se to utře do prvního prkna... s mýdlem jsem nicmeně spokojenej.

Hans
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od Tim »

Ahoj Pepane,

jo až vyměníš starou za mladou...tak budeš muset všechno prodat a zůstane ti jenom ta mladá... :D
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od Tim »

Hans,

s tím mýdlem máš pravdu to funguje skvěle,používali jsme to doma na šuplíky co jezdily na latičkách a ještě to voní

Tim
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od truvan »

na klacek hadr,namočit do nafty máznout stůl(dostaneš se až pod válec když to nejni moc natenko,)
takhle sem dělal u věcí na ven NA mokrý dříví a tak (kostku vosku(parafinu) sem měl samo taky ale todle bylo rychlejší:)

Dlouho už ale používám todle http://www.pilanamarket.cz/prislusenstv ... oviskozni/

kupuju to přímo od výrobce(nadšenej chemik česká výroba neporovnatelně levnější a kvalitnější než to co ste dávali víše) má i supr čistič na nástroje (ulepenej napálenej kotouč od borovice je za chviličku jak novej) s tím kluzivem mažu taky kluzný uložení tyče a tak(mám to v postřikovači co sem vzal doma manželce vod nevím čeho(to kluzivo taky čistí ale ne tak dobře jak ten spec čistič
dělá mnoho věcí pro různý průmysl mám ted i separátor na PVAC lepidla to sem ale ještě nezkoušel má separátory na PUR atd atd
http://www.poola.cz/drevoprumysl.htm
Míru zdar
práci čest
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Čím mazat stoly protahu?

Příspěvek od Pepan »

Díky za tip Truvane. Pěkná cena. :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů