Přenosná hoblovka s protahem

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Michal S.
Příspěvky: 3
Registrován: 13 dub 2017, 08:50

Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Michal S. »

Zdravím všechny,
chtěl bych Vás požádat o radu. Přemýšlím nad nákupem "přenosné" hoblovky s protahem. Nyní mám v hledáčku Holzstar ADH 305. Vím, že by mi většina z Vás napsala, že je lepší koupit z druhé ruky nějaký starší robustní litinový stroj od Rojka či podobného výrobce. Můj problém je v tom, že nemám dílnu a vše, co dělám se dřevem, je na zahradě pod přístřeškem. Na zahradě je bouda, kde můžu nářadí skladovat, ale není to na dělání. Dělat musím venku. Proto ten požadavek na přenosnou, aby šla poponést jedním chlapem a nezabrala v boudě moc místa. Uvedený typ se mi líbí, protože má šířku nože 305mm a stoly hoblovky nevypadají, že by byly jen z tenkého plechu. Nechystám se dělat nějaké dlouhé věci, tzn, že přesnost nepotřebuju úplně perfektní (do teď jsem vše valil ručně hoblíkem a to zdržuje). Nemáte někdo zkušenost s touto hoblovkou s protahem, či alespoň se stroji této značky? Značka je to německá a snad by to nemuselo být vyráběný v Číně. I ta cena nevypadá na Čínu. Budu vděčný za jakoukoliv informaci, přeci jen je to 18tis kč. Předem moc díky.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Pepan »

Můj soused má starou hoblovku s váhou asi půl tuny a má naní normálně kolečka průměr cca 15cm.
Michal S.
Příspěvky: 3
Registrován: 13 dub 2017, 08:50

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Michal S. »

Kolečka mě taky napadly, ale máme to tam samý schod a obrubník a zatáčku. Jinak to asi nepůjde, než ji vzít do ruk a přenést.
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Jiří »

Ahoj Michale, pracuji ve velmi podobných podmínkách, jako jsi popsal.
Nejdříve jsem si koupil Makitu NB2012, časem k ní z důvodu lepší mobility přikoupil stojan Metabo KSU251.
Srovnávačku mám KDR MS200 z druhé ruky -> dá se sehnat okolo 5000,-
Přivařil jsem si k ní kolečka a dodělal rukojeti.
Ze své zkušenosti mohu kombinaci dvou strojů jen doporučit.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od wotaen »

Jiří píše:Ahoj Michale, pracuji ve velmi podobných podmínkách, jako jsi popsal.
Nejdříve jsem si koupil Makitu NB2012, časem k ní z důvodu lepší mobility přikoupil stojan Metabo KSU251.
Srovnávačku mám KDR MS200 z druhé ruky -> dá se sehnat okolo 5000,-
Přivařil jsem si k ní kolečka a dodělal rukojeti.
Ze své zkušenosti mohu kombinaci dvou strojů jen doporučit.
Ahoj Jirko,

vracím se znovu k tématu. Koupil jsem si Makitu NB2012, už jsem na ní něco málo srovnal a myslel jsem si, že s přípravkem budu schopen dělat i rovné desky. Bohužel přípravek sice funguje, ale je to neskutečný "oser" :) - podložit, zafixovat (hotglue). Často se stane, že to nemám dobře podložené a stejně to není "ohoblované" rovně. Prostě na větší věci to není. Je to super, když potřebuju ohoblovat prkýnko.
Takže oživuji znovu hoblovku. Nic se u mě nezměnilo, takže stále hledám nějakou mobilní hoblovku. Chci se zeptat ohledně té KDR MS200, kolik tak cca váží, žádný sken manuálu jsem nenašel. Taky mě zajímá délka stolů. Myslím, že můj limit budou tak 2 metry dlouhé desky, dá se to na tomto dělat bez přídavných stojanů?

Díky
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od hylopetes »

wotaen píše:

Takže oživuji znovu hoblovku. Nic se u mě nezměnilo, takže stále hledám nějakou mobilní hoblovku. Chci se zeptat ohledně té KDR MS200, kolik tak cca váží, žádný sken manuálu jsem nenašel. Taky mě zajímá délka stolů. Myslím, že můj limit budou tak 2 metry dlouhé desky, dá se to na tomto dělat bez přídavných stojanů?

Díky

Ahoj,

moje MS 200 ma jeden stul 43,7 a druhy 44,2 cm. Pri uberu cca 1 mm (mam to napevno) je celkova delka 92 cm. Vahu bych odhadla na 40-50kg.
wotaen
Příspěvky: 42
Registrován: 18 kvě 2016, 12:00

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od wotaen »

hylopetes píše:
wotaen píše:

Takže oživuji znovu hoblovku. Nic se u mě nezměnilo, takže stále hledám nějakou mobilní hoblovku. Chci se zeptat ohledně té KDR MS200, kolik tak cca váží, žádný sken manuálu jsem nenašel. Taky mě zajímá délka stolů. Myslím, že můj limit budou tak 2 metry dlouhé desky, dá se to na tomto dělat bez přídavných stojanů?

Díky

Ahoj,

moje MS 200 ma jeden stul 43,7 a druhy 44,2 cm. Pri uberu cca 1 mm (mam to napevno) je celkova delka 92 cm. Vahu bych odhadla na 40-50kg.
A muzu se zeptat jak se s tim hobluji vetsi kusy? Dovedu si predstavit, ze max. budu mit tak 2 metrove kusy. Resp. obecne, je to dobra volba pro hobby?
Jiří
Příspěvky: 54
Registrován: 11 lis 2016, 11:18
Bydliště: Vraclávek

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Jiří »

Ahoj

chvíli mi to trvalo, ale nakonec jsme dnes svoji taky oměřil.
hoblovka1.jpg
hoblovka1.jpg (186.71 KiB) Zobrazeno 19717 x
hoblovka2.jpg
hoblovka2.jpg (177.42 KiB) Zobrazeno 19717 x
Váha je podle mě vyšší než píše hylopetes - odhaduji 60 - 70kg.
Pokud jí nedáš na kolečka, snadný přesun v jednom člověku je nesmysl.

Zatím jsem příliš dlouhé kusy nehobloval, max 1,5m a výsledek je obstojný.
Musel jsem si ale pohrát a srovnat stoly.
Předtím hoblovala do luku.
Když jsem stroj koupil, stoly měly trochu lišku.
Nebyla to ale koroze do hloubky materiálu.
Snadno jsem je přeleštil ocelovým kartáčem na stopce do vrtačky.
Pokud MS200 seženeš v dobrém stavu okolo 5tis. tak myslím, že budeš spokojený.

Jestli máš další dotazy, dej vědět.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od hylopetes »

Taky jsem vahala s tou vahou. Je fakt, ze byla hrozne tezka. Tahala jsem ji s tatkou po schodech a bylo to asi to nejtezsi co jsem v dilne zatim stehovala.

Vcera jsem zrovna po 3 mesicich hoblovala 150 cm prkno. Bylo do vrtule a nepovedlo se mi to zkrouceni odstranit. Musela jsem na to vzit velky hoblik. Ale jinak si nestezuju. Kdyz se to seridi, tak funguje dobre. Mam vysku hoblovani napevno viz fotka tady: http://www.cestadreva.cz/diskuze/viewto ... 8&start=10
Jeste mam trosku problem s nastaveni pravitka na pravy uhel. Musim to trosku podpirat a teprve pak dotahovat sroub.

Jinak ja mela smulu a koupila jsem hoblovku od clovicka, ktery se o to vubec nestaral. Po vymene lozisek jsem prisla na to, ze hoblovaci valec je cely zkrouceny a diky novym loziskum cestovaly domecky. Takze jsem to zadala soustruznikovi na melouch a za 6kkc jsem mela novy valec.
Kdybych mela vic mista, tak bych sla do neceho od Hammeru. Pokud ale neni misto a clovek nechce Cinu, tak tohle je asi jedina rozumna vec, ktera se da poridit.
Michal S.
Příspěvky: 3
Registrován: 13 dub 2017, 08:50

Re: Přenosná hoblovka s protahem

Příspěvek od Michal S. »

Ahoj Jirko,
tak ti teda mockrát děkuju za radu. Vzal jsem si tvé doporučení ohledně dvou strojů k srdci a koupil novou protahovačku DW733 od dewaltu a k tomu bazarovou MS250. Celé mě to vyšlo o cca 5tis více než mnou zmiňovaný kombinovaný stroj od Holzstar. Teprve v posledních 14 dnech jsem si pořádně zahobloval a zaprotahoval a ...opravdu ti musím poděkovat. Sice jsem se trochu namordoval s hoblovkou, než jsem vyrovnal stoly a nastavil nože po nabroušení, ale teď jsem spokojen. Co se týče přenášení obou strojů, tak protahovačka jde v pohodě přenést v jednom, s hoblovkou se sám dost nadřu ale jde to a když se najde někdo kdo mi pomůže, tak je to v pohodě. Myslím, že je štěstí, že je to MS250, která mi nepřijde tak masivní jako MS200. I tak ji odhaduji na cca 70 kg.
Jiří píše:Ahoj Michale, pracuji ve velmi podobných podmínkách, jako jsi popsal.
Nejdříve jsem si koupil Makitu NB2012, časem k ní z důvodu lepší mobility přikoupil stojan Metabo KSU251.
Srovnávačku mám KDR MS200 z druhé ruky -> dá se sehnat okolo 5000,-
Přivařil jsem si k ní kolečka a dodělal rukojeti.
Ze své zkušenosti mohu kombinaci dvou strojů jen doporučit.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 11 hostů