jakou stolní pilu

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Tim »

Ahojky,
Tim píše:Ahoj,
koukal jsem na tu pilku na woodtecu a myslím si,že není až tak úplně špatná ,je třeba počítat s tím ,že to dělali soudruzi v číně a tak na ní budeš muset nějaké věci doladit ale na kutění a pro začínajícího si myslím dostatečná.A má dvě drážky ve stole a tak si budeš moct udělat crosscut sleed jak mají amíci.Když to vezmu zpětně tak jsem měl když jsem začínal daaaaleko horší homemade po tátovi , zaměstnával jsem dva hochy a dělali jsme na tom dveře a taky to šlo.Jo to byly doby před dvaceti pěti lety.Dneska bych si práci bez pořádné formátky s předřezem ani nedovedl představit.

tim
tak jsem našel fotky mé původní pily s kterou jsem začínal truhlařinu

myslím,že spousta lidí tu řeší jakou pilu a myslí si ,že dobrá pila dělá sama ,jen vzpomeňte na čem dělali naši dědkové

podle mne na vyzkoušení co vlastně budete potřebovat stačí cokoli pokud vás tohle řemeslo chytne tak pak už budete mít svoje zkušenosti a koupíte si řádný stroj

tim
Přílohy
IMG_1259.JPG
IMG_1259.JPG (73.57 KiB) Zobrazeno 11900 x
IMG_1260.JPG
IMG_1260.JPG (95.5 KiB) Zobrazeno 11900 x
IMG_1261.JPG
IMG_1261.JPG (84.62 KiB) Zobrazeno 11900 x
IMG_1262.JPG
IMG_1262.JPG (80.35 KiB) Zobrazeno 11900 x
IMG_1263.JPG
IMG_1263.JPG (76.46 KiB) Zobrazeno 11900 x
Smejči
Příspěvky: 5
Registrován: 02 led 2018, 13:27

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Smejči »

Než jsem si koupil stolní pilu, tak, mimo jiné, mi pomohlo i toto vlákno. Nakonec jsem se rozhodl pro Bosch PTS 10 a protože sem určitě zavítá mnoho mě podobných (tzn. truhlářský nekňuba s kapsou hlubokou) hledajících zaručený návod, kterou pilu koupit, tak by si pila zasloužila "minihodnocení od nekňuby".
Pilu jsem koupil v létě 2017. Za tu dobu jsem s ní udělal vestavěnou skříň do koupelny, v novostavbě všechny obložky na dveře, stoličku, a další výrobky. Zkusím vypíchnout věci některé klady/zápory/zajímavosti.
Přesnost: Pila je, pokud chcete, přesná, ale chce proto něco udělat. Chce to vzít metr/úhelník a vše pečlivě změřit, než začnu řezat a pevně zaaretovat. To někomu může vadit. Já s tím, vzhledem k ceně, dopředu počítal a protože nikam nechvátám, nijak mě to neobtěžuje. Nicméně s nastavením je nutno si trochu pohrát.
K přesnosti je potřeba říct, co už jsem někde četl, že je potřeba udělat vymezující průstup kotouče stolem pily, protože kotouč má tendenci vibrovat, což způsobuje nepřesnost v řezu, která je dost viditelná. Pořídil jsem 8mm překližku, přesně to tam napasoval a kotouč prořízl a řeže dobře. Opět jsem s tím počítal.
Odvod pilin: No tohle je bída. Sice to má otvor na připojení vysavače, ale to je spíš naoko, protože tam není odvod k tomu otvoru. :-) Pokud máte pilu na pevno, tak stačí udělat dolů "trychtýř" a vysavač připojit ze spodu. Jinak počítat s tím, že musíte občas vysát okolo nebo zamést.
Výkon: S výkonem problém nebyl zatím nikdy (řezal jsem borovici, smrk, jasan, dub do max. tloušťky 45mm).
Kotouč: Pro hladší řezání je asi lepší dokoupit kotouč s větším počtem zubů, ale zatím jsem to neudělal, jen to plánuji.
Na stole jsou z každé strany kotouče dvě "T" dřázky, takže jsem si udělal posuvný truhlík a zase jsem tu pilu posunul o kousek dál.
Pilu jsem koupil za 7,5tis v akci a za ty prachy jsem opravdu spokojený a ještě chvilku budu.
Kdybyste se na něco chtěli zeptat, klidně napište.
miple
Příspěvky: 26
Registrován: 11 pro 2016, 20:26

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od miple »

Zdravím. Dívám se po stolní pile. Ve výběru mám DeWalt 745. Ale ta cena. Tak bych se chtěl zeptat. Napadla mne myšlenka vlastní výroby a osadit stolní pilu ponornou ruční pilou. Použil bych Makita 5900B .

https://www.rucni-naradi.cz/makita-n590 ... 7wQAvD_BwE.

Má v podstatě stejné parametry motoru jako stolní pily. Velký kotouč, 2000W, 4100ot. Bude to fungovat? Jaké může být úskalí? Už jsem se chtěl pustit do výroby pily s 3fázovým motorem. Ten je ale velký a těžký. Navíc složitě vymýšlet nastavení výšky prořezu, nemluvě o náklonu pilového listu. To by ta ponorná pila lehce vyřešila. Děkuji.
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od kiwi »

Samozřejmě že to bude fungovat, není to až zas tak zvláštní věc, na netu se dá najít spousta konstrukcí třeba tady u Matthiase https://woodgears.ca/homemade_tablesaw/index.html

A pokud by jsi chtěl stavět nějakou lepší pilu tak zkus tuhle http://www.aw-thinkbold.com/ . Můžeš si koupit plány a je tam všechno vymyšlený. Sám jsem o tom uvažoval tak jsem si plány pořídil, ale než jsem začal, tak jsem sehnal svou vysněnou pilu , ale musím říct že ta konstrukce je dost promyšlená. V tomhle topicu http://www.ibuildit.ca/ibuildit-forum/v ... php?id=929se můžeš podívat jak ji jeden borec z Thajska vyrábí
nebud_drevo
Příspěvky: 12
Registrován: 07 zář 2018, 08:21

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od nebud_drevo »

zdravím, pokud někdo vybírá stolní pilu a uvažuje od DW745, tak jsem na ni udělal recenzi po cca roce používání. Je to z pohledu hobby použití, tak snad to někomu pomůže, tak jako mě pomohlo toto vlákno při výběru moji pily :) Petr
https://www.youtube.com/watch?v=nFojiXp2DCs&t=274s
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Pepan »

Petr: Super recenze. Zase jsi mi zkomplikoval výběr, mám vyhlédnutou Bosch GTS 10 XC. :D
starymajster
Příspěvky: 5
Registrován: 13 bře 2016, 16:04

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od starymajster »

Ahoj priaznivci stolariny ! Tiez som zhanal stolnu pilu do svojej dielne .Pri mojom 8 rocnom prac.pobyte v UK som zohnal stary Wadkin-Bursgreen AGS 10 , ale velmi zachovaly , robili na nom ucni pod dozorom . Predavali ho z dovodu nefunkcnosti brzdenia kotuca.Stal 250 £ ,80 £ doprava po UK a 200£ doprava do SK.Co nie je tak drahe , ako male hobby pily s umelinou v podstavci .
Takze treba taku podobnu pilu v zahranici najist , zahovorit a vyplatit . Slovensky HC kurier , vam ju dovezie za 1.8o £ za kg , alebo si pre nu zajist osobne ,co je lacne ,najprv busom a potom dojednat naslednu prepravu do CZ alebo SK .
Na zahranicnych bazaroch je spusta inzeratov .Prajem vam stastny stroj !
kiwi
Příspěvky: 106
Registrován: 01 úno 2010, 16:11

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od kiwi »

Ahoj , po tom Wadkinu jsem taky pokukoval, ale když jsem uviděl Tauco unisaw a ještě za pěkný peníze tak jsem neváhal. Můžeš poslat nějakou fotku? V jakým je stavu? Má 3fázový nebo jednofázový motor
miple
Příspěvky: 26
Registrován: 11 pro 2016, 20:26

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od miple »

Opět Zdravím. Stále vybírám. Ještě se dívám na Bosch gts 10 j. Cena cca jako DeWalt DW 745. Má někdo zkušenost? https://www.bosch-cr.cz/elektricke-nara ... cPath=2_17 Děkuji.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: jakou stolní pilu

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

v těchto minipilkách se úplně nevyznám, ale chtěl jsem pro zvážení upozornit, že pár měsíců zpátky jsem byl pro cosi v brněnským IGM a co jsem neviděl - mají tam americkej typ stolní pily, dokonce dva modely! Prý to budou po Novým roce prodávat, což by tedy mělo být každou chvíli. Jedná se o pily značky Harvey, což je čínská značka, ale to jsou všechny ty dnešní SawStop a PowerMaticy taky. Puštěný jsem to neměl, tak nevím jak se to chová, mohu nabídnout jen srovnání se stejným druhem pil v US, kdy jsem v obou kšeftech (v US i v IGM) s pilami různě lomcoval, nastavoval nasucho kotouč, zkoušel přístup k hřídeli atd. a subjektivně mi to přijde na podobné úrovni.

Ta menší pila byla tuším kolem 40 tisíc, ta větší nějak přes 60, už přesně nevím. Plus snad za dvacku volitelně boční vozík. Možná by stálo za to se o tom trochu informovat - pokud tyhle mobilní DeWalty a Bosche stojí dvacku, tak tohle je sice dvojnásobek, ale je to přeci jen už takové... neplastové :-)

Jo a nevím zda to zůstane i na prodávaných kouscích, ale ty vystavené se daly osadit dado blade a jedna měla 5/8" hřídel a druhá 30 mm.

EDIT: Aha, teď koukám, že ty plasťáky stojí 16... tak aspoň dávám na vědomí ostatním, před lety se tu ty amrický pily dost řešily :-)

Hans
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů