Moridlo na metanolove bazi

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od hylopetes »

Ahoj,

koupila jsem si pred casem par moridel od Chestnutu ( http://chestnutproducts.co.uk/results.php?cat=Stains ) a delaji na vytocenych miskach naprosto skvele efekty. To je (hadam) diky tomu, ze jsou na bazi metanolu a tudiz se daji krasne slevat a roztirat.
Zkousela jsem hledat lokalni variantu, ale nejak u nas nic nenachazim. Bud je to lihove nebo vodove.
Nemate tip na naseho vyrobce/prodejce moridel, ktery tento typ moridel dela?
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od JanB »

A je v tom opravdu jenom metanol? Podle safety sheetu těch Spirit Stains to vypadá spíš na denaturovaný líh (pro denaturaci etanolu se často používá právě i metanol a proto je tam i uveden).....ale "methylated spirit" je označení pro denaturák.

Možná, že na tom efektu, který se ti tak líbí, má větší zásluhu kvalita (velikost částic) použitého pigmentu.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od hylopetes »

Chemii jsem potkala jen v prvaku na stredni a to uz je hodne let, takze v tomhle jen hadam :)
Barvy se slevaji. Dokonce i po zaschnuti a prebrouseni jedne vrstvy se celek da spojovat pouzitim jineho moridla. Nikde pritom nevznikaji ostre mapy jako u lihoveho moridla.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od JanB »

Jo, rozumím, už zaschlá vrstva mořidla se znovu rozpustí, když na ni naneseš další mořidlo a ty vrstvy se prolnou. Ale to taky klidně může být vlastnost daná barvivem a nebudeš mít záruku, že od jiného výrobce se to bude chovat stejně.

Na tom webu, co jsi dala odkaz, se pro ředění uvádí alternativně Spirit Thinner i Cellulose Thinner, což by taky mohlo naznačovat, že "tajemství úspěchu" nebude v rozpouštědle, když si ho můžeš zvolit. Ten Cellulose Thinner podle bezpečnostního listu bude podobný našemu nitro ředidlu, pro Spirit Thinner odkaz na bezpečnostní list nefunguje, ale osobně bych tipoval, že to bude denaturovaný líh.

Ale ty duhové vázičky vypadají vážně moc pěkně, nechceš se pochlubit jak se to vyvedlo tobě? ;)
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od hylopetes »

Neco visi uz nejakou dobu na fleru. Je to trosku tmavsi. Mam jen 3 odstiny, takze se z toho zatim moc variant udelat nedalo :)
https://www.fler.cz/zbozi/ohniva-segmen ... ku-8101571

Samotne moridlo neredim. Cellulose redidlo pouzivam akorat na nitrolak (cellulose sanding sealer). Nicmene na moridla se musi pouzit vodou reditelny lak, nitrolak by to rozmazal.
tomas0712
Příspěvky: 15
Registrován: 08 lis 2010, 12:00

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od tomas0712 »

zdravím,

methanol (jako hlavní rozpouštědlo), navíc ve výrobku z civilizované země, tam určitě nebude,část lidí by padala jako mouchy :lol: , ostatně i to, co označujou jako "methylated spirits", je častokrát spíš "benzinalkohol..., kde jsou ty časy, když jsme vedli evidenci každého spotřebovaného půllitru...

A výrobek obsahující organické rozpouštědlo lze dneska normálně posílat z UK? Já mám problém s dopravou olejů, kterýma se dá pošta zapálit podstatně hůř :D
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od hylopetes »

No jasne, zakladem je ethanol, ale na rozdil od lihoveho redidla je tady jeste metanol. Chova se to jinak nez lihove moridlo, proto jsem to hodila do subjektu. Metanolu je tam 5-10%. Jestli je to jen kvuli denaturaci (coz mi prijde podivne vzhledem k obsahu jinych latek) nebo muze za chovani moridla, to neumim posoudit.

Fedex, zhruba 1700 za postovne za cca 2l. DPD to neumi a dalsi ceny Fedexu neznam.
Pepan
Příspěvky: 288
Registrován: 13 pro 2015, 18:18
Bydliště: Praha-Západ

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od Pepan »

Hylopetes, můžu se zeptat, jak ti to na tom Fleru jde na odbyt? Protože manželka vyrábí takový složitý kytky japonské kanzashi a ženský to sice "lajkujou", chválí a děsně by to chtěli, ale tak za desetinu požadované ceny. Zatímco na Etsy to jde bez problémů.
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Moridlo na metanolove bazi

Příspěvek od hylopetes »

No, lepsi ani nemluvit :) Hodila jsem to tam spis jen tak ze zvedavosti, jestli se to bude prodavat. Za zhruba asi 3/4 roku jsem tam mela 3 misky a prodala jsem jednu obrovskou segmentovanou za 2000. To bylo tyden pred vanocemi a koupil to nejaky podnikatel. Zrejme darek pro rodinu. Jinak je to na cesky Fler drahe. Na druhou stranu to nejak moc nepropaguju, nemam facebook a jen obcas dam nejakou misku topovat.
Etsy nechci riskovat, protoze nepodnikam a prijmy ze zahranici bych musela priznavat. Zatimco do 6kkc rocne u HPP nic priznavat nemusim (aspon myslim).
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů