Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj,

sháním dřevěný dvouhrotý rejsek (mortice gauge), bez plastových prvků. Raději dedikovaný pouze se dvěma hroty, ale nebráním se ani kombinovanému. Kovový zatím nechci. Ty levnější noname rejsky se dají sehnat na eBay a jsou vesměs stejné, jako ty, co se dodávají na našem trhu (na českých stránkách jsem jich zatím moc nenašel). Máte někdo zkušenosti s těmi levnějšími? Recenzí moc není a třeba na takový Am-Tech, který jsem viděl spíš na Amazonu, si lidé většinou stěžují. Je to ztráta peněz? Jsou značky, u kterých se nespálím (možná Marples, Kennedy)? Nebo máte i s těmi levnějšími dobré zkušenosti?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
Řekl bych že je to jak píšeš - ztráta peněz. Být tebou tak se dívám buď na nožový ve stylu Japan, nebo na koleckový ve stylu veritas. Hrotový při rýsování rád kopíruje směr vláken, tyhle ne. Já jsem si koupil jenom nožík a tělo rejsku " suikebiki" si vyrobil. Funguje to i 100℅ líp než hrot.
ピーター 大工
mpis
Příspěvky: 58
Registrován: 07 úno 2017, 16:51

Re: Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Příspěvek od mpis »

Jeden hodně dobrý je přímo tady pod svícnem. :D
Pravda, cena příliš připomíná drahotu, ale vypadá luxusně.
Až se vzpamatuju z nákupu pily tak si ho koupím.
http://cestadreva.cz/page/obchod/merici-pomucky
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj, díky. Tady na webu jsem se díval taky. Pro ten dřevěný jsem se nechal inspirovat Paulem Sellersem, který jim z různých důvodů dává přednost, vysvětluje to na svém blogu. U těch diskových se prý můžou občas třeba poničit disky. Dřevěné dvouhroté doporučuje a minimálně ten s jedním hrotem ho vidím používat snad na každém videu. Nemám samozřejmě zatím žádnou praktickou zkušenost a věřím, že ty japonské budou taky super. Spíš jsem chtěl vědět, jestli je nějaký důvod, proč si z těch levnějších dvouhrotých vůbec nevybírat.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Příspěvek od JanB »

Vyrobit si dřevěný rejsek je přece snadné, netrvá to dlouho a ještě se při tom člověk pocvičí. Místo hrotu je lepší dát malý nožík, vybroušený ze staré pilky z přímočarky nebo podobného materiálu. Náklady skoro nula a radost převeliká :D

Tento jsem si vyrobil asi před dvěma roky z kousku staré jabloně, která rostla u mých rodičů. Byl to zákrsek, průměr kmínku tak 15cm, ale krásné dřevo na takovéto drobnosti (ještě z ní mám nožík, malou paličku...). Nápad byl z Youtube, samozřejmě :D
rejsek.jpg
rejsek.jpg (27.35 KiB) Zobrazeno 7773 x
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Příspěvek od Petr »

Ahoj Martine,
viděl bych to tak, že levné hrotové mají občas velmi nekvalitní materiál hrotu a taky je hrot moc dlouhý. Často je nepohodlné nastavování, kdy nastavíš jeden hrot a druhý už nastavený se ti pohne. má to malou opěrnou plochu a jak už jsem říkal hrot má snahu u měkkého dřeva podél vláken se zabořit do měkkého letního dřeva a kopírovat jeho kresbu popř. vytrhávat a třepit vlákna dřeva. Kolečko oproti tomu se po dřevě otáčí a navíc má stejně jako nožík u japonců ostří nabroušené tak, že má snahu jakoby tlačit rejsek opěrnou plochou do hrany materiálu, takže zanechává přesnou rysku bez vytrhání a kopírování i u problematického průběhu vláken, čelním dřevě a vůbec všude. Já mám na mém rejsku nožík vystrčený cca 1-1,5mm a díky tomu a velké základně se pohodlně drží a dají se dělat přesné značení i 15cm od kraje dřeva.
http://www.cestadreva.cz/diskuze/viewto ... it=+Rejsek
ピーター 大工
martin.janda
Příspěvky: 35
Registrován: 17 led 2017, 22:56

Re: Tip na dřevěný dvouhrotý rejsek

Příspěvek od martin.janda »

Ahoj Petře, sice pozdě, ale moc díky za super vysvětlení. Co se výroby čepových rejsků týče, tak mi asi nejjednodušší pro vlastoruční výrobu přijde jedna z variant "poor man's marking tool" https://www.youtube.com/watch?v=ryOcRnk ... RFBpY_iUrf, tedy kus dřeva se dvěma naostřenými vruty vedle sebe, každý pro jednu stranu čepu/dlabu.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů