Povrchovka - moření, lakování

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
Michal_B
Příspěvky: 13
Registrován: 13 lis 2015, 19:30
Bydliště: Třeboňsko

Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od Michal_B »

Ahoj všem,
rád bych oslovil všechny mistry povrchu. Stolky na obrázku jsou presentační stolky pod bonsaje, na které jsou bonsaje umisťovány pouze dočasně během výstav v interierech. Dokonalý povrch musí snést i krátkodobou zvýšenou vlhkost z keramiky a případné kapky vody ze zálivky. Na snímku je stolek, který je z kolekce Pascala Houdusse z Francie. Barva dřeva před povrchovkou je na druhém snímku/ dřevo ???/ . Hedvábný mat, barevný odstín i bezporézní povrch - vše je dokonalé. Mistři povrchovkáři - prosím o radu jak se alespoň přiblížit něčemu podobnému z našinci dostupných mořidel a laků ... . Jaká mořidla/ laky považujete za špičku ?

Děkuji všem zkušenějším, kteří by se podělili za názor i zkušenost v této oblasti.

Michal
Přílohy
Pascal Houdusse table.jpg
Pascal Houdusse table.jpg (211.59 KiB) Zobrazeno 10273 x
Pascal Houdusse table 1.jpg
Pascal Houdusse table 1.jpg (42.08 KiB) Zobrazeno 10273 x
Hydrouš
Příspěvky: 11
Registrován: 21 pro 2014, 11:12

Re: Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od Hydrouš »

Nejsem teda mistr povrchu, ale moreni je probarvovani dreva, neni to povrchova uprava. To az nasledne lakovani, olejovani nebo voskovani. Hodne zalezi taky na vybrouseni povrchu. A ja osobne pouzivam moridla ICLA na lihove bazi.
Ponty
Příspěvky: 127
Registrován: 26 pro 2016, 14:19
Bydliště: Cheznovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od Ponty »

Hydrouš - moření je povrchová úprava.

Michal_B - stolek na obrázku je dle mého lakovaný asi PU a stříkaný. Hladký povrch je dán jemným vybroušením před mořením a lakováním.Dřevo bych řekl třešeň,ale nejsem si na sto pro jistý. Lak je pro takto jemný povrch stříkaný, ručně se to dělá blbě a takového povrchu nedosáhneš. Pokud chceš povrchovku dělat ručně tak vosky, oleje, nebo šelak což je kapitola sama o sobě. V práci většinou stříkáme lak, protože máme lakovnu a je to nejrychlejší varianta ve výrobě. Doma jsem od laků upustil a dělám jen vosky, oleje a na restaurovaný nábytek šelak.
Vosky a oleje používám od firem CIRANOVA, BORMA. PNZ, a občas OSMO. Barevné odstíny jdou pod olej i pod vosk dělat základním mořením, nebo rovnou přibarveným olejem či voskem.
Jaká mořidla a laky jsou špička? Adler, CLOU, Milesi, ale je spíše o vkusu každého. Někdo třeba nedá dopustit na lihová mořidla, někdo na vodová ...
Každé má své. Lihové chce trochu cviku aby nedělalo fleky, vodové chce předbrousit navlhčené dřevo, jelikož zvedá léta atd. Každý si časem najde "to své" a diskuze co je nejlepší poběží neustále :D
Člověk může bejt blbej, ale musí si umět poradit.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od werdio »

Lihovka je inkoust, kdyz tohle morit tak za me leda vodou popr.voskova moridla...vypada to na PU popr. Nitro kombi PU , to pouzivam ja ... Tohle pekne polejt chce super lak, kvalitni pistol se vzduchem a moc umu... Pokud nemas ani jedno z toho, tak bych dal probarvenej vosk... Popr. probarvenou napousteci lazuru s obsahem vosku napr. tikurila a finis vosk pastu
helios
Příspěvky: 11
Registrován: 23 črc 2015, 13:32

Re: Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od helios »

zdravim werdio ma pravdu kazdy ma zkusenosti a nazory jine. nejen lak ci olej nebo vosk chce dobre zpracovani ale i zpracovani povrchu dreva ma sve podminky.
Michal_B
Příspěvky: 13
Registrován: 13 lis 2015, 19:30
Bydliště: Třeboňsko

Re: Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od Michal_B »

Díky moc za vaše názory i za informace z vašich jistě bohatějších zkušeností. Je mi jasné, že budu muset možnosti napasovat i na mé podmínky. Vyzkoušel jsem se dotázat samotného autora stolků a popravdě jsem ani neočekával jsem vyzrazení techniky, pouze poděkování za obdiv jeho práce.
Díky
Michal
JiriD
Příspěvky: 6
Registrován: 24 říj 2016, 18:43

Re: Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od JiriD »

Dobry den,
chtěl bych se k tématu moření zeptat, zda máte někdo informace ohledně zdravotní nezávadnosti různých druhů mořidel, resp. potravinové nezávadnosti- chtěl bych mořidlo použít na kuchyňskou linku a nepodařilo se mi dohledat žádné relevantní informace. Nevím zda spíše použít vodové mořidlo nebo pokusit se namíchat pigmentový prášek přímo do finální úpravy povrchu- tvrdého olejového vosku (Kredezeit). Matně tuším, že lihovému mořidlu a dalším by asi bylo lépe se vyhnout.
Moc děkuji za názory a zkušensti.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Povrchovka - moření, lakování

Příspěvek od JanB »

JiriD píše: Matně tuším, že lihovému mořidlu a dalším by asi bylo lépe se vyhnout.
Proč, jsi snad abstinent? :D Já jsem vždycky žil v domnění, že voda nebo líh je jen rozpouštědlo, které se po aplikaci odpaří a zanechá za sebou jen pigment. Nebo snad v lihových mořidlech jsou jiné, zdravotně závadnější pigmenty?

Líh se používá proto, že má menší povrchové napětí a proto může lépe pronikat do dřeva (ale určitě záleží i na tom, jak je opracovaný povrch dřeva). A taky se v něm rozpouští některé látky, které se ve vodě nerozpustí, což může být další důvod, proč výrobce jako rozpouštědlo použil líh....ovšem toto samo o sobě neříká vůbec nic o zdravotní závadnosti použitého pigmentu. Rozhodně bych si netroufl posuzovat zdravotní závadnost podle toho, v čem je to rozpuštěno, spíš je potřeba si vzít bezpečnostní list ke konkrétnímu výrobku a podívat se do něj.

A pro vodní mořidla je tu ještě jedno mínus - zvednou na povrchu dřeva "chlupy" a jelikož máš namořeno, už to nemůžeš obrousit. Což se samozřejmě dá řešit při dalším postupu, ale je dobré to mít na paměti.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 4 hosti