Spárovka

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
kbd
Příspěvky: 5
Registrován: 15 led 2017, 20:48

Spárovka

Příspěvek od kbd »

Ahoj, jsem tu nový, dělám jen tak pro sebe hlavně z tvrdého masivu. Doteď jsem si ji vyráběl sám (dost na koleně), ale snažil jsme se jednak barevně to sladit a dodržovat obecná pravidla pro skládání /výběr jednotlivých lamel.
Dotazy k výrobě/koupě spárovky jsou:
Vyrábíte si spárovky sami nebo kupujete? U SM se to snad ani nevyplatí vyrábět dome, nebo?
Jsou kupované dostatečně kvalitní s ohledem na vzhled a omezení pnutí a prohýbání?
Jak max. široké lamely používáte?
Lepíte spíš z prken a širších nebo kupujete fošny a ty nařežete na max. 4 - 5 cm široké lamely a ty lepíte k sobě?

Díky
kbd
Příspěvky: 5
Registrován: 15 led 2017, 20:48

Re: Spárovka

Příspěvek od kbd »

Tak si zatím odpovím sám. Lepím naprostou většinu spárovek z prken 30tek nahoblovaných na cca 24mm. Šířku lamel volím co největší (někdy i přes 15 cm) a pokud možno se snažím je barevně spasovat. Z lamel z fošen jsem tomu zatím nepřišel na chuť. Přikládám fotku staršího kousku z jilmu.
Výstřižek.JPG
Výstřižek.JPG (100.27 KiB) Zobrazeno 12368 x
Výstřižeka.JPG
Výstřižeka.JPG (91.21 KiB) Zobrazeno 12368 x
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Spárovka

Příspěvek od werdio »

Jilm je krasnej, jen jak je divokej ve fladru tak to chce fakt oko pri nakupu prken/ fosny aby se poskladala pekna figura ve sparovce. Fosny tak divoky nejsou, co mam zkusenosti.
Jen pozor pri extra sirokych lamelach cca tech 15 ( tam bude asi peknej prorez) na borceni, tam uz to bude znat...vsadim kalhoty ze tyden po istalaci spocitas po slepu pocet lamel :-)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Spárovka

Příspěvek od JanB »

Já se taky snažím dělat spíš širší lamely, pokud to jde, obvykle tak 10-15cm. Na stůl i mnohem širší. Čistě z "pohledových" důvodů, úzké lamely, co vypadají jako podlaha v tělocvičně, se mi nelíbí. Ale jak píše werdio, širší lamely už se můžou viditelně hnout....taky už jsem díky tomu zažil chvilky zklamání
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Spárovka

Příspěvek od radomil »

Při nákupu SM spárovky jsem se nechal inspirovat doporučením tady a nakupuju v P-ronic.
Je pěkná, vyspravená a husté dřevo, asi ze Sibiře. A cena taky bezva.
BO je odtamtud taky naprosto v pohodě, té používám mnohem víc. Škoda, že přestali nabízet 15 mm.
Pro tu musím do Chrudimi, mají i 11 mm.
Jinak si tuatam něco slepím. Na desky stolu ze širších, jak to vyjde bez kazů v prknech,
na lavice do školy řežu 50ku fošnu na lamely, většinou olši.
Je ale potom pruhovaná, ve fošně je znát, že od povrchu dovnitř mění barvu, asi sušením.
Ale lidem ze školy to naštěstí připadalo hezký, zajímavý.
Jilm mám rád, v tg řezu je nádherný, v radiálu už to není takový skvost.
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Spárovka

Příspěvek od pinos »

radomil: jestli jezdíš do Chrudimě, tak se někdy satv na kafe :) .
Kdybys někdy nestíhal otvíračku u Zacha, můžu ti tu spárovku vyzvednout a pak si pro ni někdy přijedeš, detaily domluvíme.

Bral jsem tam smrkovou spárovku asi dvakrát (teď už si vyrábím sám). Je to seriózní firma, dobře se chovají i k člověku, co si tam minutu před zavíračkou přijede pro pár kusů.
radomil
Příspěvky: 109
Registrován: 03 lis 2015, 17:47

Re: Spárovka

Příspěvek od radomil »

Pinos: díky za pozvání na kafe, uniklo mi to a našel jsem ho až teď, při řešení „problému“ s p-ronicem.
Březovou spárovku už vůbec nemají a prý nebudou mít, dub v 20 mm jen úzké desky (650 mm) ... máte prosím někdo tip na jiného tak dobrého dodavatele, jako byl p-ronic před rokem? Díky.
... kdybych jááá byl truhlááářem a měl jeho pííílu ...
pinos
Příspěvky: 102
Registrován: 27 srp 2014, 08:11
Bydliště: Stolany (okr. Chrudim)

Re: Spárovka

Příspěvek od pinos »

radomil píše:Pinos: díky za pozvání na kafe, uniklo mi to a našel jsem ho až teď...rokem? Díky.
...pozvání stále platí :)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů