Protahovačka pro hobby práci

Vše co se týká truhlářského řemesla.
Odpovědět
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Tak beru zpět, jsou ocelová, je to tam přímo napsáno na těch stránách a dokonce tam má odkaz na to belgické video jestli dobře koukám.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

Ta trubka co vede vzduch dolů sice asi umožňuje fungování ve stylu piliňáků, ale pořád tam musí být nadusaný piliny s vyhrábnutým tunýlkem. Když se ten zbortí, stane se patrně to o čem píše Tim - bouchne to. Tedy se liší jen to, že vzduch se nesaje zespodu, ale trubkou se do téhož místa přivádí shora. Což může mít výhodu v tom, že se vzduch po cestě mírně přihřeje, což by teoreticky mohlo umožnit lepší vyhoření plynů.

Litina vs. ocel - měl jsem tentýž dojem a tak jsem se na to ptal prodejce. Ten mně tvrdí, že ta belgická kamna také nejsou litinová. Tak nevím. Přinejmenším vrchní díl litěný určitě je a kamna stojí v přepočtu asi dvojnásobek.

I proto jsem hledal jiného prodejce, ale jak jsem říkal - nenalezl jsem. Jistě by to šlo objednat z Belgie, ale přiznám se, že při mém provozu se to za ty peníze asi nevyplatí.

Honza
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Ten chlapík z Belgie tam nic nedusá, nevypadá to, že by řešil.
To je právě ten věčnej problém, že je třeba v dílně topit jen občas, chce to něco co bude rychle topit, když tam jdu na 2 hodiny po práci tak než zatopím a bude tam trochu teplo, tak budu už dávno doma, takže raději netopím vůbec. Mně ty kamna přijdou slabé, rozpětí nominálního výkonu 5 - 8,5 kW (5 kW mají Petry jestli se nepletu).
Ale kdyby fungovaly tak bych do nich šel a k tomu na rouru výměník a el. ventilátor aby to rychle topilo, i když nevím co to udělá, když jím ochladím rouru. Chtělo by to prohlídku u někoho kdo je provozuje v podobných podmínkách, nikoliv jen int. recenze na stránkách prodejce.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

jvalik píše: Tedy se liší jen to, že vzduch se nesaje zespodu, ale trubkou se do téhož místa přivádí shora.
Což by teoreticky mohlo znamenat, že i když to bouchne, nevyletí ty piliny spodem jako u piliňáků, protože dole díra není.
U peter se mi párkrát stalo, že jsem přihodil o lopatku pilin více a podařilo se mi zadusit plameny. Po asi půl minutě to bouchlo, z kamen vyletěl kouř na všechny strany, ale naštěstí nic žhavého. Jen já jsem se leknutím málem..... :D
Tak nevím, zatím ještě nejsem úplně přesvědčený, pilin mám dost a takto je pálit by se mi líbilo, ale nejsem si úplně jistý trvanlivostí takových kamen.
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

miru01 píše: když tam jdu na 2 hodiny po práci tak než zatopím a bude tam trochu teplo, tak budu už dávno doma, takže raději netopím vůbec.
Já v petrách zatopím klidně i na ty dvě hodiny po práci. Když je venku mírně pod nulou a přijdu do dílny, je tam cca 6-8st. Na chvilku si pustím malý elektrický ventilátor, z toho jde teplý vzduch okamžitě a mezitím zatopím. Jakmile se kamna rozhoří - asi deset minut - ventilátor vypnu. Do půl hodiny už jsem zhruba na 15st. a to už je příjemnější. Samozřejmě stěny se tak rychle nevyhřejí, ale vzduch už je ohřátý. Při těch 6st. bych pracovat nechtěl :)
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Když mně je líto toho času se musím věnovat zatápění a topení :D , teď se mi to vymstilo, potřeboval jsem vybrousit pracovní desku co dělám do komory takovou kuchyňskou linku, tak abych neprášil a nemusel topit v dílně v sobotu, tak jsem si ji dal venku na kozy a strávil asi 2 h venku broušením při -7 st, no a teď se nemůžu ohnout a chodím jak když mám v zádech pravítko. :(
Piliny topím doma v kotli na tuhá a už mi to xkrát blaflo, když tam hodím lopatu jemných, zatím max. vždy jen opálené chlupy na ruce..., ale leknu se, to jo.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

Petry mají uvnitř šamot. Od zatopení po první teplo tedy uplyne určitá doba. Tahleta turbokamna jsou prostě jen ocelovej kýbl a údajně to jde rychleji. jak dlouho to vydrží nevím, prý byly zatim reklamace hlavně skrz rošt, že tam lidi pouštěli vzduch popelníkem místo tou trubkou a ten žár to nevydrželo.

V každým případě Vám sdělím brzy detailní info, neb jsem si je právě objednal. Konkrétně MIXTA 4. Chtěl jsem tu velkou Leňu, ale nemají ji s hornim vývodem a mít tam koleno by mi už moc čouhala do cesty.

Jinak tahle kamna jsou dohledatelná např. pod názvem "ESTUFA LEÑA MIXTA Nº4". Přirážka českého obchodníka je tedy něco kolem 2500 Kč. No, mně se s tim nechce moc patlat a celkem na to spěchám, tak mu ji budu přát. Něco mu z toho vezme doprava v ceně, něco dovoz do ČR, ... Ale pokud někdo nespěcháte a chce se Vám, tak to můžete objednat ze Španěl.

Honza
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od JanB »

Bezva, jsem velmi zvědavý, jak s tím budeš spokojený. Já už to asi do jara přečkám s petrama, ale na příští zimu bych je už vyměnil za něco jiného.

Ještě jak píšeš o reklamacích roštu - v Timothyho videu je zajímavá věc na začátku, on tam říká, že při topení pilinami je třeba na spodek kamen nadusat vrstvu písku, aby tam nešel zespodu vzduch....
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od Hans »

No jo, já měl petry naposledy patnáct let zpátky, ale tehdy jsem netušil, že propadnu dílenství, tak jsme se jich v návalu plynovýho pohodlí zbavili. Jinak bych to asi taky vydržel s nima :-)

O tom písku vím, ale rozhodnu se až podle toho jak moc bude popelník těsnit. Zatím si spíše říkám, že místo pískem to postupně zaplnim popelem. V týhle zimě budu stejně nejdřív fajrovat ve velkym a mám tam ještě hromadu kůrových odřezků po sámování, takže toho popele bude celkem dost. Snad nebude kolem dvířek příliš moc propadávat.

Ok, dám vědět výsledek. Pokud budou mít v železářství vhodný roury, tak budu mít první zkušenost už tento víkend :-)

Honza
miru01
Příspěvky: 339
Registrován: 31 říj 2013, 12:05
Bydliště: Tábor

Re: Protahovačka pro hobby práci

Příspěvek od miru01 »

Jsem také zvědavý jak to topí, myslíš že to vytopí místnost cca 100 m3? Dej vědět ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů