stropní trámy

Vše co se týká tesařského řemesla.
Odpovědět
pechy
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2012, 20:37

stropní trámy

Příspěvek od pechy »

zdravim všechny budu delat strop z trámů 19/22cm 7m dlouhých jak je ukotvit ve zdi aby se co nejmíň zkroutily mont.pěnou nebo jen maltou???zhruba veprostřed bude trámová koza a ze shora prkna/paluby díky za správné názory ne spekulace pechy
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: stropní trámy

Příspěvek od Martin »

Stejně se zkroutí.Navíc část zapuštěná do vnější zdi nesmí být zazděná "napevno".Jinak se zapaří a shnije(ostatně kvůli tomu jsem musel v domečku ty trámy měnit).Na spodní straně by měly ležet na prkýnku a ze zbývajících stran mít odstup od zdi 2-3 cm.A teď jedna spekulace ;) :možná by pomohlo,kdyby to byly mimostředové trámy,ale při rozměrech,které udáváš by to musely být panečku stromiska.
Morčez!
pechy
Příspěvky: 4
Registrován: 12 bře 2012, 20:37

Re: stropní trámy

Příspěvek od pechy »

ok díky jen ještě radu chci je pobít prknama nebo palubkama a na to dělat teprve další rošt a podlahu tak aby se kroutily co nejmíň pomůže když do každého trámu vyříznu asi do 1/3 zhora drážku jakože nucenou prasklinu???
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 396
Registrován: 16 bře 2009, 10:57
Bydliště: Trutnov

Re: stropní trámy

Příspěvek od Martin »

Hm to s jistotou nevím.Někde jsem slyšel,že podobnou věc dělají japonci na kulatinách,ze kterých
mají být trámy bez prasklin.Nacpou do toho klíny a jak dříví sesychá,tak je poťukávají.Prasklina pak přijde zezhora.Jenže to se dělá už na kulatině.Mě trámy popraskaly a jako bonus se ještě zkroutily.
Morčez!
Mauví
Příspěvky: 51
Registrován: 03 srp 2011, 22:13
Bydliště: Proseč 53944

Re: stropní trámy

Příspěvek od Mauví »

je to příroda, pokud nechceš praskliny tak si kup v http://www.hapex.cz lepené nosníky ;). se zkroucením také nic neuděláš. tak maximálně kovové třmeny kolem dokola a ukotvit do pozenic - do zdi. přitom musíš mít ocelá táhla zazděná do zdi a zakotvené šrouby do vazáku.
honzaM
Příspěvky: 25
Registrován: 07 led 2012, 19:03

Re: stropní trámy

Příspěvek od honzaM »

Ahoj. Taky přidám trochu do mlýna. Podle mě je to správně to co se tady říkalo, trámy nezazdívat v žádným případě, v uložení ze všech stran 3 cm mezera, položit na špalík nebo destičku z tvrdýho dřeva. když to včas shora zaboucháš pořádnýma prknama a dostatečnýma hřebíkama tak dost eliminuješ kroucení. ( moje zkušenost trámy 18/22, rozpon 6m, na to fošny tl. 35mm a přibitý kroucenýma hřebíkama dl. 90mm. a trámy jsou jak zabetonovaný). jestli bys ale chtěl mít opravdu jistotu, že se ti to kroutit nebude tak doporučuju nařezané dřevo narovnat do štusu, pořádně zatížit třeba paletama cihel a nechat tak rok venku po přístřeškem. to ti pěkně poschnou, vyblbnou se a pak vzhůru na to.
J.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 86 hostů