Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Vše co se týká tesařského řemesla.
stefanos689
Příspěvky: 123
Registrován: 19 pro 2013, 22:46
Bydliště: Lednice (okr. Breclav)

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od stefanos689 »

Danny, zrejme ses dostal do casove smycky:)
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Rudolf »

Koukám, že moje názory na dřevo docela probudily vášně :) To nebylo záměrem. Rád bych, kdyby se v tomhle vláknu soustředily solidní informace, zase tolik jich na internetu, zvlášť českém, není. Ale stejně se trefil Roman, cituji: "to přeci ztrácí smysl-dřevo přírodní materiál,který dýchá a k tomu jedovaté lepidlo,pěna."

Ale kompromisy se holt dělat musí. Díky Petrově upozornění teď sháním podrobnosti o tom granulátu Liapor. Dám vědět.

Poznámka všeobecná: snažím se vynechávat co není nezbytné, pokud jsem zapomněl uvést něco podstatného, řekněte. Když jsem při přestavbě vchodových dveřé stanovil budoucí podlahu na + 60 mm ke stávající, neměl jsem ještě rozhodnuto. Teď se musím přizpůsobit už danému vágrisu. No, to je život.
Hans
Příspěvky: 961
Registrován: 30 dub 2013, 16:12

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Hans »

Ahoj,

kromě liaporu existuje ještě Cemwood, to je mineralizovaná jehličnatá štěpka. Je lehčí a údajně tolik neteče, což se někdy hodí, někdy ne. Našel jsem to když jsem řešil podsyp u sebe, ale ještě jsem se do té fáze stavby nedostal, tak nemůžu podat svědectví. Já jen abys měl přehled kompletní :-)

Honza
prdola
Příspěvky: 28
Registrován: 09 led 2011, 12:45
Bydliště: přerov - vidlákov

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od prdola »

doporučuji si půjčit , nebo pořídit tuto příručku,http://knihy.abz.cz/prodej/moc-luny jsou tam dobrá doporučení kdy je a nebo není vhodné dělat různé věci včetně stavby a práce se dřevem , tyto doporučení využívám dost často a vyplácí se to.... :idea: :D

dělal jsem letos začátkem června střechu , ve vhodném termínu, ze syrového dřeva, a i přes ta vedra se mi nic nezdeformovalo , ani neprasklo, dokonce si i částečně volné spoje po půl roce usadily tak že tam nejsou mezery :o

v příručce je i oddělení věnované dřevěným podlahám,,,, :lol:
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Rudolf »

Ještě nadhodím takovou úvahu: pero-drážka. Není to náhodou při celoplošném lepení zbytečné a nestačila by hoblovaná prkna? Co si o tom myslíte?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Petr »

Ahoj Rudolfe,
myslim ze to neni dobry napad. Pokud bych delal pribijenou podlahu nekam do styloveho interieru napr. roubene dobove hospudky s prkennou podlahou, tak ano.
Ale dnesni moderni lepidla na celoplosne lepeni maji delsi otevrenou dobu, aby se dala naraz lepit vetsi plocha a prkna taky nejsou nikdy uplne rovna a pero drazka pomaha prave drzet rovinu jednotlivych prken jako celku a zaroven pri rozmerovych zmenach neni pripadna spara tak viditelna jako u prkna bez perodrazky. I klasicke parkety ackoliv jsou rozmerove male kousky tak se celoplosne lepi s perodrazkovym spojem.
Posilam ti odkaz jak jsem lepil podlahu ja:
http://drevostavbasvepomoci-petr.blogsp ... epeni.html
http://drevostavbasvepomoci-petr.blogsp ... useni.html
Zdravi Petr
ピーター 大工
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Rudolf »

Diky, Petre, ten priklad s parketami je presvedcivy. to jsem si neuvedomil.
HonzaV
Příspěvky: 16
Registrován: 10 bře 2014, 09:25

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od HonzaV »

Ahoj Rudolfe,

urcite pero-drazku. Mam v patre starou podlahu, cca 90 let, jen hoblovana prkna bez pera. Spary jsou misty uz takove, ze mezi tim prosvisti dvacka a zmizi kdesi v podsypu :( Taky se to cele strasne houpe, protoze prkna se do sebe neoprou. Ale zase to nevrze ;)

Honza.
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Roman »

Já tady co mám dílnu,tak na hoře na půdě jsou prkna a mezi nima jsou železné pásky.Ve štítu je rok 1915,viděl někdo něco podobného.Je tam pěknej krov,trámy vypadají jako by je včera nařezali.
jakub1j
Příspěvky: 20
Registrován: 29 pro 2015, 06:39

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od jakub1j »

Podle mojí zkušenosti 60 mm na podlahu stačí. V případě že jsou opravdu všude. Občas se nám stane, a ne jen ve starých domech, že je rázem z šedesáti pětatřicet. Každopádně si vezmi laser a pořádně zkontroluj kolik je tam ve skutečnosti.
Pro takto slabý rošt bych dimenzoval mezeru 40 cm mezi podkladními hranoly. Jakýmkoli páskům a podobným záležitostem mezi prkny bych se pokusil vyhnout.
Každopádně šroubovat! Hřebíkovačka či sponkovačka prkno pěkně a rychle zafixuje , ale nedotáhne a pak se zas následuje vrzání.
Pokud chceš lepit- pouze celoplošně k podkladu. Lepení na hranolky je poukázka k problémům.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů