Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Vše co se týká tesařského řemesla.
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Rudolf »

Ahoj,
já jsem ten amatér, co v pražském činžáku matlá nábytek tungovým olejem. A taky shání hoblovaná prkna. Ale teď o podlaze, budu rád, když sem dáte svoje postřehy, koukal jsem, že to tady kupodivu ikdy nebylo moc zevrubně probráno.
Budu dělat dřevěnou podlahu (dubové palubky) v normálním bytě v činžáku. Po nějakém tom pátrání jsem zavrhl metody jako celoplošné nalepení krásného dřeva na osb desku a podobné, promiňte, prasárny.
Výška stropů a stádium rekonstrukce mi umožňuje udělat klasický rošt, na který budu palubky šroubovat. Latě roštu podfouknu nízkoexpanzní pěnou a do mezer přijde konopná vata. Slibuju si od toho zvýšení zvukové izolace oběma směry. Na latě rovnou prkna.

A TEĎ:
Dřevo mám rád, ale vrzání se bojím jako každý jiný smrtelník. Existuje nějaké konstrukční řešení, jak DLOUHODOBĚ předejít vrzání? Předesílám že mydlení nepovažuju za dlouhodobé. Taky vím, že "naši bájní předkové" zřejmě nic zázračného neměli, když staré podlahy vržou. Uvažuju o polypropylénovém pásku cca 2 mm, položeném na lati. Ale to je takové netesařské řešení. Něco jiného? Taky to utahování heverem by mě zajímalo blíže.
Díky za příspěvky, mohl bych sem dát i reportáž ze stavby.
Rudolf
xveith
Příspěvky: 1
Registrován: 07 pro 2015, 15:04

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od xveith »

Dobrý den,

s vrzáním neporadím. Co se týká utahování. Když jsem kdysi dávno pomáhal pokládat podlahu tak jsme stahovali tímto způsobem:

Položili pár (5 - 10ks) prken (tuším, že byly spojeny na pero a drážku a lepeny) na latě. K poslednímu položenému prknu se na podkladovou lať připevnil hranolek pomocí vrutů. Mezi tento hranolek a prkna se pak vložil dřevený klín pomocí kterého se položená prkna stahovala. Pak se prkna připevnila vrutem k lati a klín a hranolek se vyndal a takto se pokračovalo dál. Samozřejmě těch hranolků a klínů tam bylo několik po celé délce prkna.
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od werdio »

nevim jak u dubu ale u jehličnanu se pokládá u bočního řeziva levá strana nahoru (kvuli střihu/vyštipování tzn. letní vs jarní dřevo a mám pocit že to i eliminuje to vrzání v hraně..) ale pokud to jde,
tak je radiál řez nejlepší (nejmenší borcení) ale zas je bez fládru...a hrana s fázkou
Co se týče toho vrzání, tak si myslim že je to právě v tom péru/hraně a ne na lati/roštu..když dáš pravou stranu u bočního řeziva, tak v hraně asi nahráváš vrzání...na pravé straně když dáš levou nahoru, tak dáš na hraně fázku větší (zkosená hrana)..
Kamarád když pokládá podlahu, tak na 14 dnů a více dá na místo, nechá topit co jde a pak stahuje na bejka
Ale nejsem podlahář,jen co jsem onehdá vyčetl a zůstalo v hlavě :-)
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Petr »

Rudolf píše:Ahoj,
já jsem ten amatér, co v pražském činžáku matlá nábytek tungovým olejem. A taky shání hoblovaná prkna. Ale teď o podlaze, budu rád, když sem dáte svoje postřehy, koukal jsem, že to tady kupodivu ikdy nebylo moc zevrubně probráno.
Budu dělat dřevěnou podlahu (dubové palubky) v normálním bytě v činžáku. Po nějakém tom pátrání jsem zavrhl metody jako celoplošné nalepení krásného dřeva na osb desku a podobné, promiňte, prasárny.
Výška stropů a stádium rekonstrukce mi umožňuje udělat klasický rošt, na který budu palubky šroubovat. Latě roštu podfouknu nízkoexpanzní pěnou a do mezer přijde konopná vata. Slibuju si od toho zvýšení zvukové izolace oběma směry. Na latě rovnou prkna.

A TEĎ:
Dřevo mám rád, ale vrzání se bojím jako každý jiný smrtelník. Existuje nějaké konstrukční řešení, jak DLOUHODOBĚ předejít vrzání? Předesílám že mydlení nepovažuju za dlouhodobé. Taky vím, že "naši bájní předkové" zřejmě nic zázračného neměli, když staré podlahy vržou. Uvažuju o polypropylénovém pásku cca 2 mm, položeném na lati. Ale to je takové netesařské řešení. Něco jiného? Taky to utahování heverem by mě zajímalo blíže.
Díky za příspěvky, mohl bych sem dát i reportáž ze stavby.
Rudolf
Ahoj Rudolfe,
docela by me zajimalo kde jsi prisel na to, ze celoplosne lepeni je podle tebe prasarna? Muzes mi poslat odkaz odkud jsi cerpal tyto informace?
Podle me je to naopak asi jedina konstrukcni reseni jak dlouhodobe predejit vrzani. Vseobecny problem celomasivnich drevenych prekennych podlah je prave v rozmerovych zmenach prken podlahy podle menici se vlhkosti v interieru (letni a zimni obdobi) Z toho duvodu neni mozne prkna lepit k sobe, protoze by se vlivem zmeny rozmeru tyto spoje stejne odtrhly a je proto zadouci prkna celoplosne prilepit k podkladu kazde zvlast na flexibilni lepidlo a tim umoznit nezavisly pohyb kazdeho prkna. Pokud planujes delat podlahu po staru pribijenim nebo sroubovanim na prazce tak se priprav, ze podlaha bude vrzat a objevi se ti casem mezery mezi prkny at je dotahujes heverem jak silne chces.
"podfouknout late" - taky pekny vyraz - co myslis, ze ta pena po case udela? Cele se to sesedne a podlaha se bude houpat na krivych mistech - podkladni rost musi byt co nejlepe vyrovnany a hlavne pevny, zadne podfukovani. Eliminace vrzani v tomto provedeni je jedina - poradne dimenzovani podkladniho rostu, male roztece rostu a prkna s maximalni moznou tloustkou tak aby podlaha byla co nejkompaktnejsi.
Ja jsem realizoval masivni podlahu 2cm ze sibirskeho modrinu celoplosnym lepenim k podkladu jak z anhydridu tak OSB a je to tri roky a nikde nic nevrze. I kdyz jsem dotahoval prkna s maximalni peclivosti tak ted jsou mista kde v zime mam u sirky prken 13cm mezery i 2mm a v letnim obdobi jsou prkna zase srazena bez mezery. To same plati o podbiti na dome jenom opacne (v letnim obdobi jsou mezery i 4mm a v zime jsou prkna roztazena a bez mezer).
Celoplosne lepeni prece neni zadna novinka a dela se to uz desitky let, nenom driv nebyly takove moznosti a materialy a tak se treba parkety lepily na asfalt ale dneska uz je to o necem jinem.
Ve tvem pripade bych podlahu resil z duvodu eliminace prenosu hluku jako plovouci a pokud mas dostatek prostoru tak bych skladbu delal takto:
http://www.liapor.cz/cz/podsyp-pod-sadr ... ve-podlahy
Zdravi Petr
ピーター 大工
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Tim »

ahoj petře,
asi před pěti lety jsem stál před tím jak u jednoho holanďana udělat podlahu pro stavbu podkroví nad velkou stodolou byla přes třicet metrů dlouhá a dvanáct metrů široká a v části byly klenbové stropy a v části trámové s prkeným záklopem.zvolil jsem pro vyrovnání liapor tenkrát ho padlo jeden a půl kamionu a přivezli mi ho za super cenu přímo z výrobního závodu.Nejprve jsme zapěnili všechny skuliny a na to jsme položili geotextilii potom přišla vrstva liaporu rovnaná pomocí laseru jednoduchá práce liapor teče jako voda.na liapor jsem na radu z výrobního závodu položil opět geotextilii ,která zabraňuje vrzání liaporu o OSB desky které jsem pokládal na ni a to 2x15mm pero drážka bez lepení ale proštoubováno a do kříže.na takto připravenou rovinu se stavělo podkroví ze sádrokartonu a podlahy byly různé podle užití dlažba v koupelně,lino na chodbách a plovoucí podlaha a zátěžové koberce v pokojích.Liapor má jednu vadu a to že proteče jakoukoliv skulinou a tak je třeba všechno důkladně utěsnit a mít všecny prostupy na vodu,topeni a elektřinu hotové.Pokud navrtáš strop pod liaporem tak je problém a on ti vyteče a udělá pod podlahou dutý trychtýř.Byl jsem tam několikrát a nebyly na podlaze jakékoliv závady ani sádrokarton nikde nepraská.Je to dost dobrý materiál.
tim
Rudolf
Příspěvky: 117
Registrován: 30 pro 2013, 15:33

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Rudolf »

Pánové,
díky za podporu. I když je někdy poněkud agresivní :) nechtěl jsem se nikoho tou "prasárnou" dotknout. Nemyslel jsem, že lepení dubových prken na osb desku je prasárna technicky. Naopak, je to podle mě technicky elegantní řešení a nakolik jsem technicky vzdělán, věřím, že to bude fungovat. Technicky.
Podívejte se na to ale z jiné strany: nemusíte být úplný ekoterorista, abyste chtěli mít doma DŘEVĚNOU podlahu. To znamená ne dřevotřískovou, ne osbéčkovou, ne překližkovou. Mně se líbí dřevo a chtěl bych mít všechno dřevěné. Proto taky jsem pod ty prkna chtěl dát tu konopnou vlnu, která by se stala součástí masy materiálu, co se účastní na tvorbě klimatu místnosti. Mám problém i s laminem kuchyňské linky, i když tam nevím, jak se bez něj rozumně obejít. Ještě o Fermacellu jsem přemýšlel, nebo o Cetrisu.
V každém případě jsem ale komplet amateur a jakákoli připomínka, i mírně agresivní :) je pro mě cenná. Podfuk PU pěnou jsem někde viděl, nevím, jak to může být trvanlivé, jestli se to prošlape, tak je to na pytel, já bych chtěl něco, co nebudu za 10 let bourat a vyhazovat. Jsem totiž už docela starý a jedu na nesmrtelnost :)
Nad podsypem jsem taky uvažoval. Ale mám na celou skladbu 60 mm a nevím, jestli by se to dalo realizovat. Na webu Liaporu to ještě musím detailně prostudovat, ale zdá se mi, že oni v případě betonové podlahy sypou granulát do podlahového roštu? To už tam můžu nacpat to konopí, ne?
Nevíte o nějaké literatuře, co by stála za to načíst? Nebo webu, co by jednosměrně nepropagoval jen jedno řešení a ostatní nepomlouval? Furt nemám definitivní rozhodnutí, tak můžu chvíli ladit.
Mějte se.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Petr »

Ahoj Rudolfe,
omlouvam se jestli muj prispevek vyznel agresivne, ale opravdu jsem to tak nemyslel.
Jenom jsem se snazil rict svuj nazor a zeptat se odkud jsi cerpal informace.
Ono tech 60mm neni na masivni podlahu opravdu idealni. Kdyz si vezmes,ze prkna by bylo dobre mit aspon 25mm silne aby se to neprohybalo tak na rost ti zustava 35mm a to je opravdu hrozne malo a to nemluvim o krivosti podkladniho betonu.
U toho videa o liaporu to nedavaji do rostu ale jenom si tam behem rovnani vkladaji latky, ktere daji do vahy a mezi to potom zarovnavaji liapor po dorovnani je zase vyndaji a diry dosypou, je to na tom videu celkem jasne videt. Jak jsem rekl doporucil bych ti dorovnat do vahy liaporem, potom systemova deska 25mm a na to prkna 20mm celoplosne nalepene a cele oddilatovane kolem sten a nemel by byt problem s vrzanim ani pruhybem.
ピーター 大工
Roman
Příspěvky: 411
Registrován: 14 pro 2009, 01:37
Bydliště: Jívka 21,okr.Trutnov 54213
Kontaktovat uživatele:

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Roman »

No nevím,dělat dubovou podlahu,tak tam určitě nebudu cpát pěnu a lepidlo.Tím to přeci ztrácí smysl-dřevo přírodní materiál,který dýchá a k tomu jedovaté lepidlo,pěna.Já bych to nabouchal na rošt hřebíky,že se to rozjede někde,to nejspíš ano,ale je to dřevo a to prostě pracuje. :geek:
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Danny »

Zdravím Rudolfe,
tak až tak agresivně se mi odpovědi nezdají, neb sám ses do toho obul. Doporučuji, si něco o těch materiálech trochu nastudovat. Petrovi se nedivím, neboť OSB desky mají své místo na jeho vlastnoručně postaveném domě. Mimochodem VELMI POVEDENÉM – na jeho stavbě jsou vidět zkušenosti, zdravý rozum a provedení je vynikající.
K té podlaze Rudolfe : zpočátku píšeš, že máš dostatek místa díky vysokému stropu a pak naopak jen 60mm – to je dost zásadní veličina pro rozhodování. Na rošt včetně 25mm palubek je to na pováženou. Neuvádíš jaký je podklad ( rovný, nerovný, dřevo, beton, dlažba, jiné ). Podklad je nutné ošetřit či jinak připravit ( vlhkost, plísně, nerovnosti, jiné). Doporučuji ještě předem zjistit okolnosti, které mohou rozhodnutí ovlivnit ( vlhkost, izolace, roznášení kročejového zvuku, výška podlahy, dveře, atd. ).
Jinak zde nejsou ortodoxní vyznavači čistě přírodních materiálů. Používáme PU lepidla. Nástroje brousíme na syntetických brusných kamenech apod. Ovšem jsou i takoví a před nimi smekám. No v případě lepení podlah bych se opravdu nerad k asfaltu vracel a využil ty modernější. Máme rádi práci se dřevem pro jeho vlastnosti a se zkušenostmi se rádi podělíme. Je to nadšení, radost či hobby. Snad píšu i za ostatní, každý to vnímá jinak - po svém.
Danny
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Dřevěná podlaha - stavba, vrzání

Příspěvek od Danny »

Koukám, že než jsem výše dopsal odpověď, přibyli dvě další.
Datum a čas nekoresponduje. Jde to opravit ?
Danny
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů