Závěsy na dvířka

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
Odpovědět
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Závěsy na dvířka

Příspěvek od JanB »

Možná hloupý dotaz, ale podle čeho se dá rozpoznat naložený závěs od polonaloženého? Teda mimo toho, že ho namontuju a podívám se, jak se zavírá.

Kupoval jsem panty v Ostravě a chtěl jsem naložené "mini" (průměr misky 25mm). Doma jsem je chtěl osadit a naštěstí jsem to nejdřív zkusil na odřezcích. A i po dlouhém testování a celé řadě otvorů navrtaných v různých vzdálenostech od okraje mi to furt přidaná na polonaložený závěs. I když otvor pro misku navrtám tak daleko, že to jde sotva otevřít aniž by hrana dvířek zadrhávala, a podložku nastavím na doraz, překryjí mi dvířka jen asi 12 mm z 19mm boku korpusu.
Měl jsem doma ještě dva závěsy z dřívějška, jiného výrobce a s těma to jde bez problémů, tak jak chci (ty staré jsou Danco, nové jsou DOT a ty Danco už jsem v minulosti několikrát použil).
Tak jsem si říkal, no dobrá, v prodejně se spletli a dali mi polonaložené. Jenže do Ostravy už se mi kvůli tomu nechtělo, tak jsem jel do jiné prodejny ve Frýdku, jeden ten závěs jsem si vzal s sebou na porovnání. Povyprávěl jsem svůj příběh, ukázal pant a prodavačka mi říká: "Ale to máte naložený..." a přinesla úplně stejný, taky DOT :-(
Tak teda nevím, ve dvou prodejnách byli skálopevně přesvědčení, že to jsou naložené panty, ale když je namontuju tak, aby dvířka zcela překryly korpus, nejde to otevřít... a obráceně, když to jde otevřít, nezakrývá to boky korpusu. Jo a podložka má 6mm a mě schází asi 7mm, takže ani nižší podložka by to zcela nevyřešila.
Dělám něco blbě (je to možné, jsem jen amatér s málo zkušenostmi), nebo výrobce špatně označil krabice a prodavači to nepoznají?
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Závěsy na dvířka

Příspěvek od Tim »

Ahoj

panty máme vlastně tři základní typy - naložené - použití když dvířka nasedají na korpus a
zakrývají celou hranu korpusu

- polonaložená - používají se u skříní když je příčka a na ni
dosedají z obou stran dvířka která jsou v
podstatě na ostatní části korpusu naložená
- vložené - používají se tam co jsou dvířka vložena mezi
korpus a je vidět hrana všech částí korpusu

rozlišení na první pohled - naložená mají rovné ramínko u pantu
- polonaložená mají drobné prohnutí na ramínku
- vložená mají prohnutí asi tak velké jako je výška ramínka


snad jsem to napsal trochu srozumitelně pro mne je to samozřejmost ale nedivím se pantů jsou stovky typů

Tim
Přílohy
IMG_3386.JPG
IMG_3386.JPG (64.98 KiB) Zobrazeno 21286 x
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Závěsy na dvířka

Příspěvek od Tim »

nejjednodušší když sem dáš foto

jestli to má být naložený tak musí mít ramínko rovné


tim
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Závěsy na dvířka

Příspěvek od Tim »

ještě mne napadlo jak jsi daleko od hrany montoval podložku ,mělo by to být 37mm a většina těchto pantů pokud ti k tomu dali správnou podložku.

tim
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Závěsy na dvířka

Příspěvek od JanB »

Tak jsem to dnes nafotil, snad z toho bude zřejmý ten rozdíl.

Nejdříve fotka závěsů Danco, které fungují přesně jak bych chtěl, bohužel jsem měl doma jen dva a musel jsem na nákup. Střed otvoru pro misku je 20mm od hrany dvířek. Zavřená dvířka (to je ta část se zaoblenou hranou) krásně překrývají bok skříňky.
Danco.jpg
Danco.jpg (21.87 KiB) Zobrazeno 21224 x
Dále závěs DOT, který by měl být taky naložený, umístěný do stejných otvorů jako předchozí pant. Je vidět, že dvířka nejdou otevřít a když jsou zavřená, nezakrývají hranu.
DOT.jpg
DOT.jpg (57.84 KiB) Zobrazeno 21224 x
Nový otvor pro misku, tentokrát se středem 16mm od hrany dvířek. Teď už dvířka jdou otvírat, ale překrytá část boku skříňky je ještě menší než v předchozím případě.
DOT2.jpg
DOT2.jpg (46.93 KiB) Zobrazeno 21224 x
Na závěr porovnání obou závěsů vedle sebe. Vlevo DOT, vpravo Danco. Nejzřetelnější rozdíl je asi poloha toho čepu, co je blíž k podložce, ten je u DOT vysunutý z ramínka - na obrázku označeno.
srovnání.jpg
srovnání.jpg (93.88 KiB) Zobrazeno 21224 x
Tak co, jsou ty DOT naložené nebo polonaložené?
Tim
Příspěvky: 703
Registrován: 10 led 2012, 23:42
Bydliště: Kunžak

Re: Závěsy na dvířka

Příspěvek od Tim »

Ahoj Jane,

určitě jsou to panty naložené o tom nemám pochybnosti ,může tam být ale jiná podložka než potřebuješ,hodně záleží na síle dvířek a korpusu a podle toho požadovaném překrytí dvířky,od toho všeho se odvíjí vzdálenost vrtání na misku od kraje dvířek a i použitá výška podložky.
pokud nebudeš mít technický list pro vrtání a výběr podložky tak se asi nehneš z místa.
jo a otvor pro misku by měl být asi 26mm což je u těhle menších pantů standard

jen na okraj pokud můžu poradit používej panty blum a nebo hettich u těch si všechno bez problémů dohledáš a i když koupíš podložku a nebo pant tak poznáš co máš v ruce podle čísla

moc jsem ti asi neporadil ale pokud nemáš opravdu jistotu jakou máš podložku a jaký pant pro jaké tlouštky tak je to na metodu pokus omyl a myslím si ,že bez výsledku co potřebuješ

Tim
Juraj
Příspěvky: 86
Registrován: 17 pro 2014, 12:27

Re: Závěsy na dvířka

Příspěvek od Juraj »

Tiež používam iba Blum, cena je síce asi 10 násobná oproti tým vyfoteným, ale kvalita, pohodlnosť montáže a nastavenia je prvoradá. A v neposlednom rade možnosť doplniť tlmenie a určite by sa našlo ešte veľa a veľa pozitív :)
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: Závěsy na dvířka

Příspěvek od JanB »

Time, jsem rád za názor, díky. S nižší podložkou by to asi mohlo fungovat na cca 15mm materiálu, ale na těch mých 19mm to nepůjde. Možná je to tím, že je to ta menší velikost, ale vzhledem k tomu, že mi od toho druhého výrobce dříve vždy fungovaly, mě ani nenapadlo, že by nastal takový problém.

Pokusím se sehnat ty, co mi fungovaly, nebo když se nepovede, tak zkusím dle tvé rady blum nebo hettich. Ještě jednou díky za čas
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů