krásné řezivo

Vše ostatní, co se nehodí do zadaných témat.
truvan
Příspěvky: 834
Registrován: 02 říj 2010, 08:57
Bydliště: Kostlivec nad Mrtvicí(Kostelec nad Orlicí:)

Re: krásné řezivo

Příspěvek od truvan »

kua
a zrovna bych si tak zafilosoval :ugeek:
když sem dělal z třešně tak sem vždycky kupoval suchou(ale nic většího)
takže od piky budu panna,
ani sem to neodkuroval už to bylo přischlý,něčím to postříkám lignofix nebo Adolit od remersu
(to mi někdo poradil-zkušenosti s tím nemám uvítám jakékoliv info :geek:
poreferuju tak za dva roky z vlastnín zkušenosti-tak se připomeň ;)
Míru zdar
práci čest
JanB
Příspěvky: 450
Registrován: 05 črc 2012, 19:29
Bydliště: F-M
Kontaktovat uživatele:

Re: krásné řezivo

Příspěvek od JanB »

Omlouvám se za možná hloupou otázku - tím lignofixem nebo adolitem hodláš postříkat to čerstvé dřevo kvůli ochraně během schnutí? Zřejmě hlavně kvůli hmyzu, předpokládám....já sám mívám příležitost zpracovat nějaký strom jen sporadicky, většinou je to nějaký ovocný strom z vlastní zahrady, takže jsem to moc neřešil a nahrubo od ruky to naflákal řetězovkou a strčil na půdu uschnout.

Pokud jde o třešeň a Rudolfův dotaz, tak určitě budu ještě víc "neposkvrněný" než truvan, ale přesto si dovolím pár poznámek. A bude to opravdu pár, tedy dvě :-)
První: z koupené, už usušené třešně jsem vyrobil jednu skříňku, ta dnes stojí zhruba rok (možná i slabě přes rok, dával jsem tu tenkrát fotky) u nás v obýváku a jedna tvarová změna se tam projevila - horní deska, což je největší kus dřeva na celé skříňce, se lehce prohnula. Zajímavé je, že po délce, tedy po létech, do luku, střed se zvedl asi o 2-3mm (na 1,5m délky) - normálně si toho nikdo nevšimne. Kromě tohoto celá skříňka drží v pohodě, nekroutí se, nepraská a doufám, že to tak bude i nadále :-)
Druhá: Před asi pěti lety jsem na zahradě skácel starou třešeň a ve stejném roce jsem od souseda dostal asi půlmetrový špalek. Vše jsem nařezal řetězovkou na prkna (i když nazývat ty křivotvary prknem je možná hodně odvážné pojmenování :-) a uložil. Teď, před pár týdny jsem to vyhrabal, protože se pomalu chystám na další třešňový kousek do obýváku. Zajímavé je, že se to schnutím téměř nepokroutilo a něco už jsem i pořezal a žádné zvláštní pnutí jsem nezaznamenal. Jenom ty kousky, které byly blízko středu se uprostřed prohnuly, ale opravdu docela ostře, jenom v tom středu, takže to tvoří takové hodně široké "V" a ne "U" jak bych čekal. Ten střed přijde stejně vyřezat, takže z to budou docela rovné kousky.

Mně osobně tedy třešeň zatím moc nepotrápila, i když přiznávám, že moje dvě setkání s ní jsou na statistiku hrozně málo. Takže bude další pokus, tentokrát velká prosklená vitrína ;)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti