Pokosova pila

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Jirka2
Příspěvky: 2
Registrován: 23 úno 2015, 16:08

Pokosova pila

Příspěvek od Jirka2 »

Zdravim všechny. Rad bych se zde poradil se zkusenymi o vyberu pokosove pily. Truhlarinu delam spis jako konicka a sem tam si něco ohobluju :-). A protože uz me nebavi neustale zarovnávat do uhlu každý rucne uriznuty trámek, chtěl bych si poridit pokosovou pilu. Co jsem se rozhlizel po netu, docela se mi zalibila Makita LS 1018L, ale jak je bezny, nikde v obchode si ji nevyzkoušíte. Tak bych se rad zeptal, jestli s touto pilou ma někdo zkušenost nebo by poradil jinou. Jde mi hlavne o presnost, kotouc se da vždy vymenit, ale nechtel bych pilu systém DODO, abych ji nemusel upravovat. Diky vsem.
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Pokosova pila

Příspěvek od mari_001 »

Tuhle jsme měly v tesařské firmě co jsem v létě dělal... na to jak s ní zacházely tak fungovala suprově, bohužel ti k přesnosti moc neřeknu, já jsem si s ní osobně zakracoval jen střešní latě ale kluci s ní řezaly kazetové stropy a dobrý. Kamarád ji má v truhlárně kde dělaj převážně okna, dveře takže na ní zařezává lišty a nemůže si ji vynachválit. Myslím že ji má Petr ale nejsem si jistej;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokosova pila

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
ja mam sice Makitu, ale tu nejvetsi co v te dobe delali Makita LS1216, mam ji uz 6 roku a musim rict, ze se mi na ni dela mnohem lip nez na Kapexu od Festoolu, co mame v praci, ktery se muze jit zahrabat. Jediny problem co jsem si zpusobil ale sam svojim pristupem, bylo, ze kdyz jsem s pilou stavel nasi drevostavbu, tak se mi dostal nejaky bordel do naklapeciho mechanizmu, ktery jsem pri zakracovani prken na fasadu pouzival skoro porad a ja jsem to v letnim rozpalenem dnu nechal dojit tak daleko, ze s naklapenim uz neslo hnout a musel jsem rameno sundat a zjistil jsem, ze mam ty hlinikove stycne plochy cele podrane od nejakeho zrnka pisku nebo kaminku, a od te doby to bocni naklapeni zlobi. Kdybych to resil hned a vycistil a namazal, tak by to bylo v pohode i ted. Ted uz delaji jinou konstrukci posuvneho ramena kdy kombinuji horni posuv se spodnim a navim jak to funguje v praxi, ale asi dobre kdyz to tak inovovali. Hlavne ocenuji ten obrovsky prorez a silu pily 305x115mm jsou super parametry a bezne na ni rezu tramy do pokosu.
Obrázek
ピーター 大工
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Pokosova pila

Příspěvek od werdio »

gcm-8-sjl-30918.jpg
gcm-8-sjl-30918.jpg (33.18 KiB) Zobrazeno 44428 x
já mám tuhle Boschku ...8 gcm
celkem ok...dobrý odvod pilin...jen rovnou vyhodit ten startovací kotouč z papíru..vingl drží obstojně..prořez cca 70x312mm..
jen bych raději horizontální madlo než to vertikální co je u týhle boschky a tý makity...
ta inovovaná makita to už má v horizontálu, dobrý krok..
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Pokosova pila

Příspěvek od mari_001 »

Byl jsem pres vanoce na mesic v nemecku delat listy kolem kobercu v hotelu. Kdyz jsme z auta vykladaly kapex tak jsem byl natesenej jako malej kluk, bohuzel nadseni pri praci opadlo. Takovejch penez a prijde mi ze stejne muziky jako makita. Nastavovani dorazu hlouky rezu a nastavovani uhlu a tak je opravdu jednoduchy, ale treba dorazy uhlu uz byly vychozeny. Clovek si musel uhel kontrolovat a domerovat. Ale je pravda ze to muze byt zachazenim;)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Pokosova pila

Příspěvek od Petr »

Ahojte, dovolim si male porovnani co se mi libi a nelibi na Makite a Kapexu.
Mari, to nastavovani u Kapexu je asi jediny co se mi na nem libi. Ale je pravda, ze to neni porad dokonale. Mame kapex na voziku a vzdy kdyz ho rozdelavam, tak si musim prekontrolovat nastaveni, protoze se to pri skladani pohne. Kdo to nevi, tak reze treba se sklonem 2st. nez si toho vsimne. Dalsi vec co me stve je mala plocha stolu - pri rezani pod ruznym uhlem a nebo slozite a presne rezy jsou na kapexu "horor". Vim ze je to vykoupeno velkym rozsahem uhlu do strany ale radsi bych 45 - 45st. a mit velky stul nez to co tam udelali a navic to ani neni v rovine s tou pevnou casti stolu co se neotaci. To Makita ma podle toho stul jako krava. Pritlaceci patka u kapexu opet katastrofa pri porovnani s makitou. Nejvic me stve ale ze i kdyz ma kapex mensi kotouc (260mm) tak ma nejaky vybrace nebo chveni nebo co, protoze to pri dorezavani a vypnuti spouste kope jako kun. To se mi u Makity snad stalo 2x za 6 let. U kapexu me to koplo i 2x za den. I kdyz jsem si rovinu rezu podlozil aby tam nebyla zadna vule tak to stejne koplo. Je to dano i blbou gometrii pohybu kotouce, ktery zajizdi velmi malo "za pravitko" - ma malou drahu pohybu a tak zuby kotouce jsou v zaberu i po zarezani materialu a ten maji snahu zachytit z bocni strany. Kotouc u kapexu mi pripada ze se hrozne rychle tupi, zarezat dub o 0,5mm je primo nemozne, protoze se kotouc sveze po hrane a rez neni rovny. Zato makita ma puvodni kotouc a i tim ze je vetsi (305mm) tak vydrzi dele ostry a hlavne je opravdu kvalitni a reze vyborne a ciste. Dalsi vec co me stve je, ze i kdyz kapex ma vyborne resenou aretaci hloubkoveho dorazu rezu, kterou pouzivam pri vyrobe preplatovani atd... tak jeji rozsah je zalostne maly. funguje to asi jenom do 4cm nad stolem, takze kdyz potrebuju treba na hranolu 100x100mm udelat zarez presne 5cm hluboky tak mi je aretace k nicemu, protoze je to mimo rozsah.
Celkove musim rict toto: Kapex je dobry na detailnejsi praci s mensim rozsahem a pri dobrem zachazeni je to super pila, ktera ale neni na vsestranne pouziti.
Makita je proste dric, na kterem muzu postavit jak drevostavbu tak rezat detailni listy ve vyborne presnosti a kvalite rezu.
Bosch - s tou jsem pracoval jenom jednou a musim rict, ze me zaujala jeji robustnost konstrukce, ale jinak to proste neni moje krevni skupina, ale je to jenom o zvyku urcite to bude dobra pila. Jeste bych rad rekl Werdio, ze to svisle madlo ma nekdy i vyhodu v tom, ze ne vzdy je mozne pracovat pravou rukou a toto reseni madla prave umoznuje obourucni ovladani pily lip nez vodorovne madlo a to uz jsem nejednou ocenil.
Gratuluju vsem co to docetli az sem! :mrgreen:
ピーター 大工
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Pokosova pila

Příspěvek od mari_001 »

Dokonalá recenze, když jsme to tak pročítal tak vše co jsi vyčetl kapexu mě v tom něměcku taky štvalo.Řezaly jsme lišty okolo pokojů v hotelech, 18MDF odýhovaná, lišty vysoké 11cm. A docela jsem se u toho vztekal, je pravda že štelování dorazu jsme potřeboval jen na 1cm a to šlo super. Jak říkáš kotouč jde málo za pravítko a to je hlavně problém u řezání 45 protože jsem tu 11 vysokou lištu nedořízl a musel jsem to dolomit a začisťovat dlátem. Ty stoly jsou fakt malý v poměru l pile a já furt proč ta pila vypadá tak blbě :D a s tím svislým madlem souhlasím, když se řeže něco delšího tak potřebuješ říznout levou rukou a malíčkem jde pojistka bez. krytu se mačká dost blbě :)
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Pokosova pila

Příspěvek od werdio »

Ja to zminil proto,.ze mam pocit ze ten""koltovej"" uchop je vic nachylnej na tlak do stran, i kdyz je ta boschka celkem tuha, tak timhle typem madla snaze docilim rezu z vingl(u dlouhych rezu)..musim si davat vic pozor rovne vedeni ruky...ale nic hroznyho to samo neni..
Znamej ma dewalta, ma na to stejny nazor...zajimalo by me proc ta nova makita ma uz taky horizontalni madlo...
Jinak je urcite znazsi ovladani pojistky u toho "koltu"..to jo :-)
mari_001
Příspěvky: 639
Registrován: 03 pro 2012, 21:43
Bydliště: Víchová nad Jizerou

Re: Pokosova pila

Příspěvek od mari_001 »

Když už se tady rozjela taková hezká diskuze tak ještě něco přidám:D mám doma tuto potvoru http://www.makita.cz/produkt/pily/pily- ... -14195.htm , když jsem byl v prváku a začínal jsem doma truhlařit tak mi ji koupily naši, v té době to byla jediná věc co řezala rovně na dilně po dědov. Nejdříve jsme si pod ní udělal kozy a desku abych ji měl na stole, nyní to mám takto:)
DSC_9813.JPG
DSC_9813.JPG (60.74 KiB) Zobrazeno 44229 x
Ale nechápu proč na pokosovou pilu dávaj kotouč na podélnej řez u toho fatk brečím, sháněl jsme kotouče o tomhle rozměru a sehnal jsem akorát toto http://www.fachshop.cz/cmt-c272-ultra-t ... 00101.aspx
bohužel jak je slabej tak to řeže křivě, krásnej čistej řez, nevytrhané vlákna ale prostě se ten kotouč v řezu kroutí a řez do oblouku a i řezání smrku 20mm silného. Nebo něco dělám špatně a nevím co:D
Furt to řežu a furt je to krátký, ale jenom z jedné strany :/
werdio
Příspěvky: 915
Registrován: 18 úno 2014, 13:29

Re: Pokosova pila

Příspěvek od werdio »

To je slaby...to je tak na ponorku..ja dal 2mm list..2,8mm zub..to je jiny kafe..kdyz jsem tam mel obdobny tenky kotouc tak to taky vlnilo...urcite to nemuzes zanorovat ale rezet od hrany, to trochu pomuze..
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti