Renovace starého dláta

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Renovace starého dláta

Příspěvek od Petr »

Zdravím,
dneska jsem si udělal radost a zrenovoval jsem jedno staré dláto co budu používat v praci. Je to z pozůstalosti od truhláře a tak čepele vypadají celkem kvalitně. Nevhodným zacházením ale je většina dlát ohnutá a rukojeťi popraskané. Proto jsem dneska první dláto zrenovoval.
Rukojeť je z amerického ořechu. Délka čepele 12cm délka rukojeťi 12,5cm. Napuštěno lněným olejem.
Fotky jsou moc velké a tak dávám odkaz na můj blog kde je víc informací a fotek.
http://pekne-truhlarsvi.blogspot.cz/201 ... dlata.html
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od hylopetes »

Mela bych takovy blby dotaz. Ta zder je nova? To se da nekde samostatne koupit?
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
jo je nová a je to ze zbytku nerez trubky co jsem nakoupil když jsem dělal švagrové nerez zábradlí na schodiště. Jednoduše jsem flexou nařezal kroužky cca 13mm dlouhé a trubka má vnější průměr 20mm a sílu stěny 1,5mm takže je mnohem pevnější než ty plechové kroužky co tam originál dávají. Použil jsem to už několikrát i na struhy k soustruhu a funguje to bezvadně.
Určitě se dá koupit něco podobného i v železářství (bauhaus atd...) třeba i v hliníku, který když se vyleští tak vypadá taky pěkně a určitě by byl dostatečný pevnostně. Já kroužek narážím na polotovar v průběhu soustružení a potom rukojeť dobrousím i s naraženým kroužkem, takže to pěkně lícuje. Potom teprve vrtám otvor pro vložení čepele.
ピーター 大工
hylopetes
Příspěvky: 221
Registrován: 23 čer 2014, 11:32
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od hylopetes »

Diky za obsahlou odpoved :)
štefan
Příspěvky: 28
Registrován: 24 čer 2015, 08:50

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od štefan »

Dá sa použiť aj medená trubka ktorá sa používa v kúrenárstve...
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od Danny »

Taky jeden blbý dotaz : zkoušel jsi klepat kladívkem na čelo ostří - jestli půjde vyhnout až se dobrousíš k dutině ( jako u japonských hoblíků ). Jestli ano tak halelujááá.
Jinak moc pěkná repase.
Danny
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od Petr »

Jo ta měděná taky vypadá super, když se vyleští.
Danny klepat jsem nezkoušel, protože jsem si nechtěl narušovat rovinu ze zadní strany, ale pokud jde ohnout čepel jako taková (a tato byla prohlá než jsem ji srovnal) tak v tom nevidím problém. Jinak ale mám prostor na broušení cca 1cm a tak myslím že to nemusím ještě dlouho řešit. ;)
ピーター 大工
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od Danny »

Jasně, 1 cm je dost dlouhá doba. Já totiž při rovnání zad u prémiových dlát uvažoval taky nad dutinou.Ty širší dají zabrat a je mi líto kamenů. Nehledě toho stráveného času. Kéž by Narex dělal už srovnaná dláta . Třeba řadu Premium PLUS - klidně připlatím. Ještě musím vyzkoušet ty rybinová 13 a 19 mm.
Danny :)
Brehowicz
Příspěvky: 22
Registrován: 30 zář 2015, 21:45

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od Brehowicz »

Se ti tu Petře přiseru se svými kousky.
Taky sem restauroval stará dláta snad sto let,někdy z první republiky.
Přestože to jsou dvouvrstvá dlátka tak jsem je musel znova zakalit,ostři bylo hodně měkké a na suku se krčilo strachem,teď jsou jak břitvy.
U dvou kousku uplně chyběla dřevěná část tak jsem vytočil nové držaky ze švesky a zděře jsou z mosazi a vyleštěne.
Jako předlohu jsem použil dlátko od narexu.

Stav po zakaleni
Obrázek

Hotová práce
Obrázek
Obrázek



Danny co myslíš tím rovná dláta?
Ja mám sadu od narexu a jsou rovná aspoň na pohled jo.
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Renovace starého dláta

Příspěvek od Danny »

Brehowitcz taky krásná repas, já snad otluču ty staré plastové ručky. :lol: No srovnej si kameny a uvidíš. Mne to donutilo koupit si velký DMT Duo Sharp 220/325. Mřížku na skle jsem zahodil , neboť mi kameny ubývali před očima a rovina zad na dlátě furt nejistá.Tou 220 tkou srovnávám kameny a na 325 tce začínám rovnat záda. Dřív mne taky stačilo koupit dláto a hned museli třísky lítat. Po prvním srovnaném PREMIU už nechci jinak. Je radost vzít dláto do ruky. Ale varuju tě, dláta od 32mm nahoru je pěkná dřina. Jo a ještě něco - když rovnáš záda, tak je krásně vidět kam až je to zakalené ( každé jinak vysoko ). Na tohle jsou tady jiní odborníci - já mám vercajk v žalostném stavu. Někde se začít musí. :D
Danny
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti