Přenosný devěný svěrák

Příspěvky k japonským pilám, dlátům, ručně kovaným nástrojům a podobně.
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Danny »

- Jsem rád, že se líbí. :P Stroj bude poháněn lidským nadšením. :lol:
- Time trefil jsi to přesně, k vůli kresbě je všude levá pohledová. A ten čas - no vždyť mě to trvá rok , až se za to červenám. :oops:
Danny
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Petr »

Ahoj Danny,
máš to fakt pěkně vychytané - to bude jedna z nejhezčích hoblic co jsem viděl.
Já už si taky chystám materiál na crisscross - retro. Dneska mi přisly trapézové "bedoka", objednal jsem je na bazošu za 350kč/ks je to česká výroba a vypadají kvalitně, dnes mi je přivezl obchoďák až domů (takže bez dopravy). Ty jsi ale na crisscross použil silnější pásovinu než 10mm že? Já plánuju udělat nůžky z 10mm pásoviny, ale budu tam dávat 3ks. Pro lepší odolnosti středového čepu na střih při dotahování.
Obrázek
ピーター 大工
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Danny »

Zdravím Petře,
díky za pochvalu - to já rád. :lol:
Koukám, že máš šroubů taky požehnaně (cena je skvělá) a podle toho kratšího s patkou to odhaduju na zadní vozík stylu ROUBO. Taky jsem nad tím přemýšlel a nakonec u zadního vozíku u mne zvítězila klasika ( líbí se mi, že tam upneš jakkoli velký kus materiálu i z boku ). Ta klasika od YORKU je dost pevná a taky má své mouchy, které se dají udělat líp než montáž podle origo návodu. Pak se někdy rozepíšu pro ostatní ať to mají líp než já(jsou to jen detaily). Tří dílný Crisscross je dobrý nápad a udělá stejnou sužbu jako dvoudílný a bez štorcování. Já mám sílu materiálu 16,2mm a mezi nůžkama je kluzná vymezovací podložka z mosazi. Jinak si myslím, že na crisscross při dotahování až tak velký tlak na střih nejde, že spíš nejvíc drží váhu celého vozíku s trapézovým šroubem - sám jsem na to zvědavý. Dneska jsem to zkusmo skládal a musím to upravit, neboť mám vše na přesno a to by nedělalo dobrotu. Nelíbí semi jak u některých na videu, se ten vozík celý hýbe při roztočení ovládacího kola. Možná by mohl Tim zvěstovat, jak je to s tou vůlí u originálu. Určitě tam bude návod na montáž. ;) Jo a taky musím souhlasit s Timem ohledně dřevěných poděráků.
Danny
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Petr »

Ahoj Danny,
no popravdě jsem ten tlačný šroub vzal do budoucna až si budu dělat pořádný stůl do dílny,tak ho třeba použiju, ted jsem ho vzal na výrobu malého lisu na lepení segmentů při soustružení segmentových věcí na soustruhu.
Teď mám v plánu 2ks vozíků ve stylu crisscross doma a ten poslední šroub už mám osazený ve stole v práci.
Pokud jde o ten tlak, tak jsem právě viděl nějaké videa, že to mají celkem poddimenzované a nefunguje to tak jak by mělo podívej tady:
https://www.youtube.com/watch?v=uyTRxNYE874
Borec tam dal jenom 6x25mm pásoviny a to je fakt málo.
Taky jsem našel nějaké návody na crisscross tak třeba pro inspiraci zde:
http://benchcrafted.com/PDF%20Files/Cri ... pr2013.pdf
Zatím ahoj Petr
ピーター 大工
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Danny »

Ahoj Petře,
dobrý příklad s poddimenzováním. Teď jsem rád, že jsem to nepodcenil. I to středové rozšíření ramen má svůj vliv. V prostřed mám čep průměru 18mm z obyč kulatiny a možná to bude chtít jiný materiál. Vadí mi tam tření dvou stejných kovů - originál je z litiny a ta je samomazná.
Dík za ten plánek. Potěšily mne rozměry - SEDÍ. :lol:
Přikládám odkaz pro inspiraci - je tam i video které je podle mého gusta . Ti kluci vousatí taky rádi práci rukama a dílna super. Mám chuť jim pomoct. http://benchcrafted1.rssing.com/chan-98 ... ll_p7.html
Danny
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Danny »

Tak tady je montáž crisscross retro na videu a jsou tam krásně vidět ty vůle. https://vimeo.com/72038146

Danny
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Petr »

Ahoj,
Danny ten středový čep 18mm to už je pořádná kulatina. Myslím, že jsi to opravdu nepodcenil. :mrgreen:
Já jsem dnes poprve poskládal a otestoval moji verzi crisscross retro a musím říct, že jsem nečekal, že to bude na poprve tak super fungovat. Jsem fakt moc mile překvapený a těším se až to celé dám do "glancu".
Danny, pokud jde o to glajdání vozíku jak jsi o něm psal, tak tě můžu ujistit, že přesnost nůžkového systém s tím nemá nic společného - což jsem právě dnes testoval. Mám tam všude vůle a nic jsem nevymezoval. To třepání vozíku co někteří mají na youtube je způsobené použitím méně kvalitního trapézového šroubu resp. volnější matky k němu. Potom má šroub v matce vůli do stran a tím se třepe celý vozík. Já mám taky vůle, ale vím jak to poladím, aby to fungovalo o 100% líp a bez třepání.
Když se podíváš na originál od benchcraftu, tak oni mají z přední strany jenom vymezovací čtvercovou plotnu nejspíš zakalenou, která má otvor průměru jako vnější strana závitu na tyči a matku mají až za nohou směrem do prostoru pod stůl, tím vytváří opěrné body které jsou co nejdál od sebe a tím i eliminují ty boční vůle na mimimum a spolu s váhou litinového kola,kvalitní matky a tyče, mechanizmu a většího stoupání závitu jim to krásně rovně chodí.
Takže v mém případě se pokusím to udělat co nejjednodušeji a sice ze zadní strany na závitovku nasadím bukový špalík cca 4cm tlustý s dírou 28mm (vnější rozměr závitu) Před tím ho namočím do oleje aby pěkně klouzal a přišoubuju ze zadu na nohu. Jistě se časem trošku vychodí, ale myslím že to na bude fungovat bezvadně.
Obrázek
ピーター 大工
Danny
Příspěvky: 98
Registrován: 23 bře 2015, 15:17

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Danny »

Ahoj Petře,
jsem rád, že se povedlo. :) Ty tří ramenné nůžky mají hodně výhod ve stabilitě a né jen jako dodělávka ke stávajícímu stolu - je to supr řešení. Ta trapézová matice umístěná z přední strany je taky jediné možné řešení, neboť jsi omezen délkou vřetene a umístění ze zadu by ti ubralo na pracovní délce závitu - (to pro ostatní). Ono sehnat u nás delší hoblicová vřetena - navíc s větším stoupáním je problém. Nevím jaké délky máš ty, YORK má nejdelší HVS 510 a ty mají pracovní délku 390 mm.No a umístění čtvercové plotny co nejdál od matice (k vůli opoře a viklání) má na chod vřetena velký vliv. U mne tloušťka nohy plus matice s přírubou dělá cca 19 cm a zadlabávat matici znamená, zkrátit si potřebnou vzdálenost od plotny. Jsem se s tím nechtěl spokojit a u hlavního vozíku mám vřeteno z trapézové tyče 36x6 a menší dva vozíky už jsou HVS 510. Co se týče té čtvercové plotny - tak ta se dělá silnější a naopak z měkčího materiálu o proti trapézu k vůli poškození šroubu a díra je oválná viz zde http://benchcrafted1.rssing.com/browser ... 558&item=2 . U mne ta plotna má tloušťku 6mm a bude sloužit jako zarážka pro bronzovou (mosaznou možná i dřevěnou - ještě jí nemám) kluznou vložku. Petře dík, že ses podělil o radost a snad ostatní u mého příspěvku neusnou. Dnes nejsem ve své kůži.
Danny
Petr
Příspěvky: 601
Registrován: 12 lis 2009, 00:34
Bydliště: Kyjov
Kontaktovat uživatele:

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od Petr »

Ahoj Danny,
máš pravdu, že v našem případě je nutnost mít tu matici co nejblíž vozíku právě z důvodu té krátké závitovky to musím souhlasit.
Díky za odkaz na tu čtvercovou plotnu. Myslel jsem si hned že to dělají třeba z mosazi nebo něčeho takového, ale dočetl jsem se že použivají speciální plast co se používá v průmyslu a je to "acetal copolymer" - nevím jak bych to přeložil, ale předpokládám, že by určite šlo s úspěchem použít klasický silon co se z něj dělají kluzné pouzdra atd..ono to bude určitě něco podobného. Taky možné použít materiál pod označením "Delrin" - což je to samé jenom pod obchodní značkou koncernu Dupont:
http://www2.dupont.com/Czech_Republic_C ... erlin.html
http://www.coloradoplastics.com/blog-0/ ... and-Acetal
Mám doma kousky silonu tak to asi zkusím použít a v práci máme odřezky desek "kompaktu a Kreonu - korianu" tak budu testovat co bude fungovat nejlíp, ale myslím že cokoliv z těchto materiálů je použitelné.
Dnes ráno jsem vyzkoušel stabilizovat boční chvění trapézu obyč kostkou z buku do které jsem vyřezal kapexem drážku šírky 28mm (vnější průměr závitu) a našrouboval ji ze zadu do nohy stolu a funguje to jedna báseň hned jsem si uvědomil to samé co inovoval i benchcraft, že je výhodne mít pohyb tyče nahoru a dolu neomezený a vymezovat jenom boční odchylky. ;)
https://goo.gl/photos/ZwnqWeC7NVT3eLk47
ピーター 大工
IGi
Příspěvky: 23
Registrován: 25 úno 2015, 17:10

Re: Přenosný devěný svěrák

Příspěvek od IGi »

Ahoj,

taky se snazim vyrobit si takovou amaterskou hoblici muzu se zeptat na kolik vysly ty litinove kola na voziky?U nas se daji sehnat ale cena je mimo me moznosti....predpokladam ze v zahranici to bude podobne (bohuzel se mi tuze libi).
Misto crisscross jsem zvolil reseni derovanou deskou uvidim jak to bude fungovat .....
Tail vise nebo taky bocni vozik mam v hlave ale musim na nem jeste zapracovat a hlavne nakoupit material original urcite obednavat nebudu i kdyz ten od benchcraftu je super:)
Uz je nekdo se stolem hotov?Co jste nakonec zvolili za material na tu podlozku na predni cast nohy pod leg vise?dekuji za info
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů